Mide Botoksu nedir?


Botoks uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botoks enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten yeni bir kilo verdirme yöntemidir. Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hasta da iştah kaybı elde edilir.

Mide Botoksu kimler için uygundur?


Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Bu noktada fazla kilolari olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur. Midesinde ülser veya gastrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastalıkların uygun tedavisi gerçekleştirildikten sonra mide botoksu uygulanabilir.


Mide Botoksunun yan etkileri var mı?


Botoks esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir.


Mide Botoksunun kilo verdirme garantisi var mıdır?


Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir. Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.


Mide Botoksu işlemi ne kadar sürer, hastanede yatmak gerekli midir?


Mide botoksu bir ameliyat değildir. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapilan bir işlemdir. Kesi yoktur. İşlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.


Mide Botoksu midede kalıcı hasar oluşturur mu?


Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.

Mide Botoksu uygulamasından beklenti nedir?


Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yapılan çalışmaların bilgilerine göre mideye 3 seans botoks önerilmektedir.


Mide Botoksu sonrasında nelere dikkat etmek gerekir?


İşlem sonrasında sağlıklı ve etkili bir biçimde kilo vermek için Beslenme ve Diyet Uzmanı kontrolünüde takip edilmesi uygun olur.

Mide botoksu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız...