8 Beslenme Önerisiyle Bağışıklığına Güç Katın

8 Beslenme Önerisiyle Bağışıklığına Güç Katın

Kahvaltıda Yumarta

Yumarta, anne sütünden sonra gelen en kaliteli protein kaynağıdır. Büyüme, gelişme ve bağışıklığı güçlendirmede oldukça etkilidir. Çocuğunuzun kahvaltısında yumurtaya mutlaka yer verin.

Eve Abur Cubur Sokmayın

Paketli gıdaların içeriğinde fazlaca eklenti şeker ve tuz bulunur. Yüksek şeker tüketimi fazla kiloyla ilişkilendirilir ve bağışıklığın zayıflamasına neden olur. Fast-food yiyecekler, hazır meyve suları, gofret, bisküvi, cips, şekerli besinler ve asitli içecekleri çocuğunuzdan uzak tutun. Ceviz, badem, fındık, taze meyveler gibi atıştırmalıkların tüketimini sağlayın.

Renk Renk Taze Sebze-Meyve

Mevsiminde taze sebze ve meyveler lif, vitamin, mineral ve güçlü antioksidanlarla gelişime ve bağışıklığa katkı sağlar, hastalıklardan korur. Tabakları sebzelere şekil vererek süslemek tüketimi özendirebilir. Sebze tüketmek istemeyen çocuklar için sebzeler çorbalar, smoothielere veya köfte içerisine eklenebilir. Fırında kabak çubukları, pancar cips, kabak spagetti, karnabahar köfte güzel bir alternatif olabilir.

Ara Öğünü Atlamayın

Ara öğünler çocukların günlük almaları gereken enerji miktarının tamamlanmasına destek olur. 3 ana öğüune ek olarak 2-3 kere ara öğün olmalı. Ara öğünlerde ev yapımı kek, sebzeli börek, peynirli sandviç veya tost, taze meyveler veya taze sıkılmış meyve suları, ayran/kefir/süt/yoğurt gibi süt ürünleri, badem/ceviz/fındık gibi yağlı tohumlar yer alabilir.

Kefiri Unutmayın

Bağırsak sağlığı, bağışıklık sisteminde anahtar bir rol oynar. Bağırsaklardaki faydalı bakteriler arttıkça bağışıklık sistemi güçlenir. Kefir içerdiği yararlı bakterilerle bağırsak sağlığını korur ve iyiletirir. Çocuğunuza sade kefir içme alışkanlığını kazandırın. İçine taze meyveler ekleyip blenderdan geçirerek daha cazip hale de getirebilirsiniz.

Omega-3 Desteği Şart

Omega-3 desteği, çocukların fiziksel ve zihinsel gelişinde ve bağışıklığın düzenlenmesinde önemli birle sahiptir. Haftada en az 2 kez ızgara yha da fırın balık tüketilmeli. Günlük beslenme rutinine bitkisel omega-3 kaynağı olan ceviz, koyu yeşil yapraklı sebzeler, avokado eklenmeli. İhyiyaç karşılanamıyorsa takviye alınmalı.

Çinko, Demir Selenyum

Bu mineraller bağışıklık sisteminin en etkili oyuncularıdır. Demir; kırmızı et, yumurta, kurubaklagil, pekmez, yeşil sebzeler ve kuru meyvelerde bulunur. Çinko kaynakları kırmızı et, kümes hayvanları, süt ürünleri ve yağlı tohumlar, Selenyum kaynakları arasında yumurta, tahillar, yağlı tohumlar, et ve deniz ürünleri yer alır.

D Vitamini Çok Önemli

Bağışıklık sistemini koruyup güçlendirir, D vitamini düzeylerini mutlaka yağlı balıklar, yumurta ve zenginleştirilmiş sü ürünlerinde bulunmaktadır. Fakat eksikliği besinlerden karşılanamaz ise takviye alınması gerekebilir.