Kolan Hospital

Kolan Hair

SAÇ EKİMİ NEDİR?

Günümüzde saç dökülmesi en çok karşılaşılan kozmetik sorunlardan birisidir. Erkeklerde daha fazla görüldüğü düşünülse de, kadınların da sıkça karşılaştığı bir sorundur. Normal bir bireyde günlük 100 tele kadar saç dökülmesi normaldir. Bu rakamın üstündeki durumlarda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Saç ekimi, bireyin genetik yapı itibarı ile dökülmemeye kodlanmış, güçlü yapıdaki, saç yoğunluğunun fazla olduğu iki kulak arasında kalan ense bölgesinden çıkarılan saç köklerinin, saç kaybına uğrayan bölgeye transferinin yapılmasıyla ortaya çıkan estetik cerrahi operasyondur.

Kliniğimizde saç ekimi yapılırken gelişen teknolojiye uygun olarak sıklıkla uygulanan FUE ( Follicular Unite Extraction ) yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde kıl köklerini donör bölgeden çıkarmak için Mikromotor adı verilen bir cihaz kullanılmakta, bu cihaz sayesinde kök alım işlemi kısa sürmekte, donör bölgede herhangi bir iz ya da şişlik kalmamaktadır. FUE yöntemi ile yapılan saç ekimi işleminde ekilen saç kökü sayısı kadar saç çıkmakta ve %95 oranında istenilen sonuca ulaşılmaktadır.

SAÇ EKİMİNİN TEMEL AŞAMALARI NELERDİR?

  • SAÇ KÖKLERİNİN TOPLANMASI

Donör bölge olarak ilk sırada, saç köklerinin dökülmeye en dayanıklı olduğu ense bölge tercih edilir. Bölge işlem için hazırlandıktan sonra saç kökleri FUE motoru ile tek tek toplanır. Greft adı verilen bu köklerinin her birinin içerisinde ortalama 2-3 saç teli bulunmaktadır.

  • KANALLARIN AÇILMASI

Tek tek toplanan saç köklerinin, ihtiyaç duyulan bölgeye nakledilmesi için küçük kesiler açılır. Bu kesilerin büyüklüğü ve derinliği alınan greft ile uyumlu olmalıdır. Doğal görünümün yakalanması için açılan kanalların açısı çok iyi ayarlanmalıdır.

  • SAÇ KÖKLERİNİN EKİLMESİ

Bu son aşamada alınan kökler, açılan kanallara tek tek dikkatli bir şekilde yerleştirilir.

Diğer adıyla saç nakli sağlıklı ve güçlü saç köklerinin, genellikle başın arkasından alınarak incelmiş ya da bölgeye taşınması işlemidir.

Çağdaş cerrahi teknolojileri sayesinde saç ekimi ile son derece doğal görünümler elde edilebilmektedir.

Bu sayede saç kaybına bağlı kişide oluşabilecek psikolojik travmalar ve sosyal yaşamdan uzaklaşma saç nakli ile düzeltilerek bireyin kendini daha güçlü hissetmesi sağlanabilmektedir.