Akrep Sokması Nedir?

Akrep Sokması Nedir?


AKREP SOKMASI NEDİR?

Akrep sokması özellikle yaz aylarında yaşanabilen bir durumdur. Çünkü akrepler sıcak havayı severler. Sıcaklığın çok yüksek olduğu yerlerde zaman zaman akrepler ile karşılaşabilirsiniz.

Yurt dışında hava sıcaklığının oldukça yüksek olduğu Afrika, Güney Amerika ve Orta Doğu’da akrep sayısı oldukça çoktur ve zaman zaman akrep sokması vakaları ile karşılaşılabilir.

Ülkemizde de yaz aylarının oldukça sıcak olduğu Ege ve Akdeniz bölgelerinde zaman zaman akrep sokması vakaları görülmektedir. Akrepler zehirli hayvanlardır ve zehir oranları türlerine göre değişmektedir.

Bazı akrepler siyah renkte bazıları ise sarı renkte olmaktadır. Sarı akrepler boy olarak daha küçük olsalar da, siyah renkteki akreplere göre daha yüksek oranda zehre sahiptirler.AKREP SOKMASINDAN KORUNMANIN YOLLARI

Akrep sokması bir savunma mekanizmasıdır. Akrepler tehdit unsuru oluşan durumlarda kendilerini koruyabilmek için kuyruklarındaki zehri kullanırlar. Akreplerin varlığından haberdar olduğunuz bölgelerde bastığınız yere dikkat etmeniz gerekmektedir.

Akrep sokması genellikle ayak ve bacaklarda gerçekleşir. Bastığı yere dikkat etmeyen kişiler akrep sokmasına maruz kalabilirler. Akrepler zaman zaman evlere de girebilmektedir. Bu yüzden ev içerisinde terlik ile dolaşılmalıdır.

Akrepler otların, çalıların arasında ve tarlalarda yaşamlarını sürdürmektedirler. Bu yüzden bu alanlarda ayakları açıkta bırakan terlik ve bacakları açıkta bırakan şort giyilmemelidir.

Tarlada çalışan kişiler uzun bir çizme ve pantolon giyerek çalışabilirler. Her ne kadar akrepler genellikle ayak ve bacaklardan soksalar da elden de sokabilirler. Yine tarlada çalışan kişiler çıplak elle çalıştıkları zaman bir akrep tarafından sokulabilirler. Bu yüzden eldiven kullanımı şarttır.AKREP SOKMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Akrep sokması sonrası, akrebin soktuğu bölgede ağrı ve kızarıklık meydana gelir. İlerleyen süreçte kişi nefes almakta zorlanır ve kaslarında ağrı ve seyirme meydana gelir. Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusma gerçekleşebilir.AKREP SOKMASININ TEDAVİSİ NASIL OLUR?

Akrep sokması yetişkinleri fazla zorlamasa da çocukları epey zorlamaktadır. Ancak küçük, büyük fark etmeksizin akrep sokmasına maruz kalan bireylerin hastaneye gitmeleri gerekmektedir.

Hastaneye gitmeden önce bir takım ilk yardım yöntemlerine başvurulabilir; akrebin soktuğu bölgeye buz uygulaması yapılabilir. Buz uygulaması ağrıyı hafifletecektir.  Akrep sokması vakası ile karşılaşılan bireye, hastanede damardan ilaç ve akrep panzehri verilir.

Uzm. Dr. Abdülkadir YILDIRIM
Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mikrobiyoloji Laboratuvarı
Şişli Kolan International

Soru Sor
Telefon: 444 1 443