Akut Böbrek Hasarı ve COVID-19

Akut Böbrek Hasarı ve COVID-19


COVID-19 BÖBREKLERİ NASIL ETKİLER?

COVID-19 ile hastaneye kaldırılan kişilerin ciddi hastalık, diyalize ve hatta ölüme yol açabilecek ciddi akut böbrek hasarı riski altında olduğunu göstermiştir. COVID-19 ve Böbrek Hastaları,11 Mart ve 26 Nisan tarihleri arasında hastaneye kaldırılan hastalarının, 2019’da aynı dönemde akut böbrek hasarı gelişen korona olmayan hastalara kıyasla akut böbrek hasarı gelişme olasılığının iki kat daha fazla olduğunu bulundu (oranlar sırasıyla% 56.9’a karşı% 25.1).  Akut böbrek hasarı, COVID-19 enfeksiyon şiddetinin bir belirteci gibi görünmektedir ve bu hastalar için ölüm oranı daha yüksektir. Akut böbrek hasarına katkıda bulunduğu düşünülen COVID-19 ile ilgili çeşitli etkiler arasında, şokla birlikte böbrekte hücresel hasarlanma (akut tübüler nekroz), mikro düzeyde iltihaplanma, artmış kan pıhtılaşması ve böbreğin olası doğrudan enfeksiyonu bulunur. İyileşen COVID-19 ile ilişkili akut böbrek hasarı olan hastaların çoğu, hastaneden taburcu olduktan sonra da düşük böbrek fonksiyonuna sahip olmaya devam ediyor.BÖBREK HASTALARI COVID-19'A YAKALANMA KONUSUNDA DAHA FAZLA RİSK ALTINDAMI?

Böbrek hastalığı ve diğer ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, daha şiddetli hastalık için daha yüksek risk altındadır. Diyaliz hastalarının bağışıklık sistemleri zayıflayabilir ve bu da enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırabilir. Böbrek hastalarının düzenli olarak planlanan diyaliz tedavilerine devam etmeleri, gerekmektedir. Böbrek nakli olan kişilerin, vücudun nakil böbreği reddetmemesi için gereken ilaçları (ayrıca bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar olarak da bilinir) almaları gerekir. Bu ilaçlar bağışıklık sistemini daha az aktif tutarak çalışır ve bu da enfeksiyonlarla savaşmayı zorlaştırabilir. Bu ilaçları almaya devam etmek önemlidir. Elleri yıkamak, iyi hijyeni sağlamak ve sağlık ekibinin önerilerini takip etmek de önemlidir.BÖBREK HASTALIĞI OLAN BİRİNİN ALMASI GEREKEN ÖNLEMLER NELERDİR?

Yaşlı yetişkinler ve böbrek hastalığı veya diğer ciddi kronik tıbbi sorunları olan kişiler, daha ciddi COVID-19 hastalığı için daha yüksek risk altında görünmektedir. COVID-19’dan çok hasta olma riskiniz daha yüksekse şunları yapmalısınız:

  • Kendinizle başkaları arasında boşluk bırakmak için günlük önlemler alın.
  • Halka açık bir yere çıktığınızda, hasta olanlardan uzak durun, yakın teması sınırlayın
  • Ellerinizi sık sık yıkayın
  • Mümkün olduğunca kalabalıktan kaçının
  • Bölgenizdeki bir salgın sırasında mümkün olduğunca evde kalın.

Lütfen diyalizdeyseniz tedavilerinizi kaçırmamanız gerektiğini unutmayın. Kendinizi hasta hissederseniz veya herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa kliniğinizle iletişime geçin.  Böbrek nakli geçirdiyseniz, iyi hijyen sağlamanız ve sağlık ekibinizin tavsiyelerine uymanız önemlidir. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz varsa sağlık ekibinizle iletişime geçin.BÖBREKLERE ZARAR VEREBİLECEK OTOİMMÜN HASTALIKLARI OLAN HASTALAR VE BÖBREK

Otoimmün hastalıklar, bağışıklık sisteminin yanlışlıkla vücudun normal dokularına saldırdığı bir durumdur, bağışıklık sistemi hastalıkları olarak da adlandırılırlar. Otoimmün hastalığı olan kişilere, sağlık uzmanları tarafından bazı immünosüpresif ilaçlar reçete edilebilir (hastalığa ve diğer faktörlere bağlı olarak). Bu ilaçlar bağışıklık sistemini daha az aktif tutarak çalışır ve bu da vücudun enfeksiyonlarla savaşmasını zorlaştırabilir.COVID-19 RİSKİNİ AZALTMAK İÇİN ÖNERİLER

  • Herhangi bir ilacı reçeteli olarak almaya devam edin
  • Ellerinizi yıkayın
  • İyi hijyen sağlayın
  • Sağlık ekibinizin önerilerini takip edin

Herhangi bir sorunuz veya endişeniz için sağlık uzmanınızla iletişime geçmelisiniz.