Apandisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Apandisit Nedir? Belirtileri Nelerdir?


APANDİSİT KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Yaş ve cinsiyet ayrımı olmaksızın herkeste görülür. 2 yaş üstündeki çocuklarda en sık akut karın sebebidir. Erkeklerde kadınlara göre daha sık görülür.AKUT APANDİSİT BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • KARIN AĞRISI

Hafif bir ağrı olarak mide ve göbek çevresinde başladıktan 5-6 saat sonra bu yaygın ağrı karnın sağ alt tarafına yerleşir ve şiddeti hızlı bir şekilde artış gösterir. Bu ağrı daha önce hissedilmemiş bir yoğunlukta yaşanır, uykuda olan bir hastayı kolayca uyandırabilecek şiddettedir. Apandisit ağrısında bir süreklilik söz konusudur. Ağrının vasfı kıvrandırıcı değil rahatsız edicidir. Ancak ağrı sürekli devam etmekte ve uyaranlarla artan bir ağrıdır. Hareket, öksürme, kahkaha veya karına yapılan bir baskı ağrıyı şiddetlendirecektir.

  • İŞTAHSIZLIK

Bir diğer erken belirtisi iştah kaybıdır. Aynı zamanda mide bulantısı ve bazı durumlarda kusma, karın ağrısına eşlik edebilir. Çoğu hasta ağrı başlamadan önce iştah kaybının yalandığını ve yemek eme isteklerinin bulunmadığını dile getirirler.

  • ÇOK YÜKSEK OLMAYAN ATEŞ VE TİTREME

Çok yüksek olmayan ama normalin üstünde bir ateş görülebilir. Karın ağrısının başlangıcından sonra ilerleyen saatlerde ateş değeri 38.5-39.5 C olarak görülebilir. Özellikle apandis oraganın delinmesiyle oluşan reaksiyonda ateş yükselmesi tipik bir belirtidir. Aynı zamanda halsizlik ve ileri durumlarda titreme oluşabilir.

  • ŞİŞKİNLİK VE GAZ

Apandistin iltihaplanması sonucu kalın bağırsakla olan bağlantı zayıflayacaktır. Bu tahta gibi sert veya şişkin bir hal alabilir.

  • DİĞER BULGULAR

Apandisitn iltihaplanması sindirim sistemi bozukluklarına neden olabilmekte ve bu durumlar ishal atakları, kabızlık hissi veya ağrılı idrara çıkma olarak görülebilmektedir. Diğer hastalık belirtilerindeki gibi şiddetli olmasa da karın ağrılarının devamında görülen bulgulardandır.APANDİSİT TEŞHİSİ NASIL KOYULUR?

Karın alt sağ tarafında sürekli hissedilen bir ağrı ve diğer ek belirteleri yaşadığınızda mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmanız gerekmektedir. Muayene dışında, kan tetkikleri, batın ultrasyonu ve batın BT ile kontrolü yapılabilir. Apandisit durumunda beyaz küre sayısının arttığı görülecektir. Basit bir ultrasonografi ile apandisitdeki şişmesi, etrafında sıvı toplanması, büyüdüğü veya delindiği görülerek teşhisi doğrulanabilir.

Eğer hastaya akut apandisit teşhisi konulursa apandisit mutlaka ameliyat ile alınması gerekir. Ameliyat kapalı yöntem (Laparoskopik) ve açık yöntemle yapılmaktadır. Ağrı kesici kullanımı bu durumda kesinlikle önerilmemektedir. Ağrı kesici ağrı bulgusunu maskelediği için hastaların teşhisininde gecikmeye neden olacaktır ve bu süreç apandisitn üstünün delinmesine neden olabilir.