Aşırı Terleme Neden Olur?

Aşırı Terleme Neden Olur?


AŞIRI TERLEME NEDEN OLUR?

Terlemek vücudun verdiği doğal bir tepkidir. Efor sarf edildiği zaman vücut terler. Bu oldukça doğal bir durumdur ve zaman zaman bu şekilde terlemek insan vücudu için faydalıdır.

Spor yaparak terleyen bireyler, vücutlarından zararlı toksinleri atmaktadır. Sıcak havalar da yine terlemeye sebebiyet veren durumlardan biridir. Yazın güneşin altında uzun süre beklerseniz herhangi bir efor sarf etmeseniz bile terleyebilirsiniz.

Bazı kişiler oldukça serin havalarda bile, herhangi bir efor sarf etmeden oturdukları yerde aşırı terlemektedirler. Siz de oturduğunuz yerde, kıyafetleriniz sırılsıklam olacak şekilde terliyorsanız endişelenmeniz gerekmektedir.  FAZLA KİLOLAR AŞIRI TERLEMEYE SEBEP OLUYOR

Fazla kilolar birçok sağlık problemini doğurmaktadır. Aşırı terlemek de bunlardan biridir. Fazla önemsenmese de, aşırı terlemek aslında ciddi bir sağlık sorunudur. Özellikle kış aylarında aşırı terleme problemi olanlar sık sık soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi hastalıklara yakalanırlar.

Fazla kilolarından ötürü aşırı terleme problemi bulunan bireylerin gün içerisinde birkaç defa duş almaları gerekmektedir. Yoksa hem kendileri rahatsız olurlar, hem de çevrelerindeki insanlara rahatsızlık verirler.

Fazla kilolarından ötürü aşırı terleme problemi bulunan bireylerin bu problemlerinden kurtulabilmeleri için biran önce kilo vermeleri gerekmektedir.MENOPOZ AŞIRI TERLEMEYE SEBEP OLUYOR

İlerleyen yaş ile birlikte menopoza giren kadınlarda, menopozun ilk dönemlerinde aşırı terleme gerçekleşmektedir. Özellikle yaz aylarında bu terleme ciddi derecede rahatsızlık vermeye başlar. Çünkü vücut sıcaklığı aşırı derecede artmaktadır.

Bu durum tansiyon yüksekliğine de yol açabilir. O yüzden özellikle yaz aylarında dikkatli olunmalıdır. Aşırı sıcak havalarda dışarı çıkılmaması ve serin ortamlarda bulunulması, bu problemlerin önüne geçilebilmesini sağlar.

Menopozun ilk dönemlerinde gerçekleşen aşırı sıcak basması ve terleme durumu ilerleyen süreçlerde kendiliğinden geçmektedir. Bu yüzden sabırlı olunmalıdır.    KALP HASTALIKLARI AŞIRI TERLEMEYE SEBEP OLABİLİR

Kalbinde sorun bulunan bireyler diğer insanlara göre daha fazla terlemektedirler. Herhangi bir kötü alışkanlığım yok, yaşlı değilim ve normal kilodayım ama yine de aşırı terliyorum diyorsanız sorun kalbinizde olabilir.

Bu durumda aşırı terlemeye sebebiyet veren durumun tespitinin sağlanması için bir uzmana başvurmalısınız.BÖLGESEL TERLEMENİZ VARSA AMELİYAT OLABİLİRSİNİZ

Vücudunuzda yalnızca belli bölgeler aşırı terliyor, sırılsıklam oluyorsa ve buna herhangi bir çözüm bulamıyorsanız ameliyat olabilirsiniz. Aşırı terleme olan bölgeler genellikle koltuk altları ve avuç içleridir.

Bu bölgelerde aşırı terlemeye sebep olan sinirler bulunmaktadır. Ameliyat sonucunda bu sinirler etkisiz hale getirilir ve böylelikle bölgesel terlemenin önüne geçilmiş olur.

Uzm. Dr. Emel EŞER
Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji)
Bayrampaşa Kolan Hospital

Soru Sor
Telefon: 444 1 443