Böbreğimizin Vücudunuzda Süzgeç Görevi Yaptığını Biliyormuydunuz?

Böbreğimizin Vücudunuzda Süzgeç Görevi Yaptığını Biliyormuydunuz?

Böbreklerimiz vücudumuzda adeta süzgeç görevi görüyor. Günde yaklasık 200 litre kan temizleyen böbrekler, protein gibi yararlı maddelerin vücutta kalmasını, üre ve kreatinin gibi zehirli atıkların ise idrar yolu ile dısarı atılmasını saglıyor. Böylece vücuttaki mineral dengesi kurulmuş oluyor.

Yaşamsal faaliyetlerimizin devamı için gerekli olan biyokimyasal işlemlerin sonunda oluşan atık maddelerin vücuttan atılma yerlerinden biri de böbreklerdir. Ayrıca vücut için gerekli bazı maddelerin seviyesinin ayarlanması da böbrekler tarafından yürütülür. Böbrek taşları idrarda çözülemeyen ve atılamayan kristallerin bir araya gelmesi ile oluşur.BÖBREK TAŞLARI KİMLERDE OLUŞUR?

Her insanda taş oluşma riski vardır. Sıklıkla 20-50 yaşlarında görülürken 30’lu yaşlar hastalığın en sık görüldüğü yaş grubudur. Erkekler kadınlara göre 3 kere daha fazla risk altındadır.BÖBREK TAŞI OLUŞUMU NASIL ÖNLENEBİLİR?

Taşlı hastalarda taş tedavi edildikten sonra, genellikle %30'unda tekrar oluşur. Bu oranı düşürebilmek için dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Bu noktaları yıllarca dikkatli bir şekilde uygularsanız taş hastalığına yakalanma oranınız bariz bir şekilde düşer. Yapılan taş tahliline taş hastasının kullanması gereken özel ilaçların yanı sıra birde her taş hastasının dikkatle uygulaması gereken önlemler vardır. BÖBREK TAŞI TEDAVİSİ

ESWL (Ekstracorporal Schock Wave Litotripsi) ile böbrek ve idrar kanalı taşlarının, vücudun dışından yollanan şok dalgaları ile parçalanarak kırılması ve kırılan taşların, normal idrar yolu ile vücuttan atılmasına denir. Taş kırma tedavisi seanslar halinde uygulanır. Bir seans hastanın durumuna göre 30 ile 60 dakika sürebilir. Taşın yeri, sayısı, büyüklüğü böbreğin durumu gibi faktörler seans sayısını değiştirebilir. Tedaviden önce hastaya hafif bir şey yemesi tavsiye edilir. Özellikle gazı olan hastaların gerekirse bir gece önceden gaz giderici ilaçlar alması istenebilir. Tedavisi ağrısızdır. Ağrı olursa ağrı kesici verilerek tedaviye devam edilir.GÜNLÜK TUZ VE SIVI TÜKETİMİNİN ÖNEMİ

İstirahat halinde böbreklere olan kan akımı, kalp atımının yaklaşık %20’si kadardır. Kalp atımında böbreklere giden kan miktarı, kalp damarlarına giden kan akımın sekiz katı kadardır. Bunun anlamı böbreklerdeki kan dolaşımının diğer organlara nazaran daha düşük dirençli olmasıdır. Böbrekler günlük ortalama 180 litre kan süzerler. Böbreklerin içinde kanı süzen, yararlı maddelerin tutulumunu, artık ve zararlı maddelerin atılımını sağlayan ünitler (Glomerul-Nefron) mevcuttur. Bu ünitlerden kan süzelerek, vücudun su fazlası ile idrar oluşur. Günlük ortalama idrar miktarı 1,5-2 litre kadardır. Eğer yeterli miktarda sıvı alınmaz ise böbreklerden kandaki artık maddelerin atılımı azalacak ve bu durum çeşitli hastalıklara sebep olacaktır.

Günlük ortalama alınacak sıvı miktarı bayanlar da 1,5-2 litre, erkeklerde 2-2,5 litredir. Günlük vücudumuzun tuz ihtiyacı 5 gr kadardır. Gelişmiş ülkelerde günlük tuz tüketimi 8-10 gr iken ülkemizde ise bu oran 20 gr olarak saptanmıştır. Fazla tuz tüketimi böbrekler içindeki kanın süzüldüğü kılcal damarlarda kan basıncının yükselmesine bunun devamı halinde ise kan basıncını sistemik olarak yükselmesine sebep olacaktır.

Kan basıncının yükselmesi ile birçok sistemik hastalık ortaya çıkacaktır. Günlük yeterli miktarda sıvı alımı, böbreklerden tuz atılımı artırarak fazladan alınan tuz miktarını da dengelemektedir. Ancak günlük yetersiz sıvı alımı ve fazla tuz kullanmak bir çok sistemik hastalığın ortaya çıkmasının temel sebeplerindendir. Böbreğin parankimal hastalıkları, Kronik böbrek yetmezliği, Hipertansiyon, Kalp damar hastalıkları, Böbrek ve idrar yollarının taş ve infeksiyon hastalıkları vb çok sayıda hastalıklara yol açabilmektedir. Günlük sıvı miktarını artırarak ve tuz miktarını azaltarak bu hastalıklarda korunabiliriz.

Unutmayın ki! Kilonuzu normale düşürmek, sigaradan ve alkol tüketiminden, asitli içeceklerden uzak durmak sizi böbrek rahatsızlıklarından koruyacaktır. Günlük ortalama alınacak sıvı miktarı bayanlar da 1,5-2 litre, erkeklerde 2-2,5 litre