Çocuklarda İshal Salgını

Çocuklarda İshal Salgını

Merhabalar ben doktor Zeynep Gül HALLAÇOĞLU Bayrampaşa Kolan Hastanesi'nde çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı olarak görev yapmaktayım.


Bugün sizlerle ishal konusunu birazcık konuşmak arzu ettik yaz mevsimi geldiği için giderek ishal vakaları çocuklarımız da artmaya başladı. İshal deyince neyi kast ediyoruz? Günde en az 3 ya da daha fazla bol sulu kaka yapmayı kastediyoruz.


Tabi bu ishal durumuna beraberinde ateş, kusma, karın ağrısı da eşlik edebiliyor. O yüzden yediğimiz içtiğimiz gıdaların çocuklarımızı korumak için çok dikkat etmeliyiz. Temizlik şartlarına ellerini temizliğine çünkü en çok çiğ yenen meyve sebze ya da sulardan bulaşabiliyor.


En sıklıkla ne şekilde olabiliyor? 5 yaş altı çocuklarda en sık ishale sebep olan rotavirüs bundan korunmanın tek yolu ise ne yazık ki aşı bir tedavisi yok, ama bebeğimiz 2 ya da en geç 3 aylıkken rotavirüs aşısı olarak bu salgınlardan bu ishal durumundan kurtulma şansımız var.


Tabi rotavirüs aşı dışında farklı virüslerle olabiliyor ya da bazen bakteriyel Tifo gibi ama bu çok nadir ya da yine daha sık gördüğümüz amip dediğiniz bir çeşit parazitten de ishallerden karşılaşabiliyoruz. O nedenle çocuklarımıza korumak adına aşılama ve temizlik kurallarına uyarsak bu yazı ishalsiz atlatabiliriz şimdiden hepinize sağlıklı diliyorum.