Sağlık Rehberi

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Saç Ekimi Nedir? Nasıl Yapılır?

Günümüzde saç dökülmesi en çok karşılaşılan kozmetik sorunlardan birisidir. Erkeklerde daha fazla görüldüğü düşünülse de, kadınların da sıkça karşılaştığı bir sorundur. Normal bir bireyde günlük 100 tele kadar saç dökülmesi normaldir. Bu rakamın üstündeki durumlarda bir uzmandan yardım alınmalıdır. Saç ekimi, bireyin genetik yapı itibarı ile dökülmemeye kodlanmış, güçlü yapıdaki, saç yoğunluğunun fazla olduğu iki kulak arasında kalan ense bölgesinden çıkarılan saç köklerinin, saç kaybına uğrayan bölgeye transferinin yapılmasıyla ortaya çıkan estetik cerrahi operasyondur.

Aşılama Nedir?

Aşılama Nedir?

Okuduğunuz yazının hazırlandığı dakikada dünya genelinde 152.917.671 kişinin COVID19 hastalığına yakalandığı ve bunların 3.208.656’sının öldüğü düşünülürse COVID19’a karşı bağışık yanıt oluşturmanın en risksiz yolunun aşılanmak olduğu sonucuna kolayca varabiliriz.

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigarayı Nasıl Bırakabilirim?

Sigara bağımlılığı kötü sonuçlanan bir çok hastalığın sebebidir. Sigara bağımlılarının bir çoğu bunun bilincindedir ve sigarayı bırakmak için çaba sarfederler. Sigarayı bırakmakdaki başarı oranı kişinin bırakma isteği ve iradesi ile bağlantılıdır.

Mevsim Geçişlerinde Güçlü Bağışıklık ve Kilo Yönetimi

Mevsim Geçişlerinde Güçlü Bağışıklık ve Kilo Yönetimi

Eylül ayını da geride bırakıp soğuk havaların habercisi olan Ekim ayına; anılar, hatıralar bırakmaya başlıyoruz. Sıcak içeceklerden kremalı, çikolata soslu kahvelerin ve sütlerin tüketimi sınırlandırılmalıdır. Mevsim değişiklikleri ve soğuk havalarda, vücudun enerji ihtiyacında artış ve açlık hormonlarının değişimiyle de iştah artışları görülebilmektedir. Mevsim geçişlerinde diyetisyenden destek alabilir ve beraber beslenme düzeninizi oluşturabilirsiniz.

Antikor Testi Nedir?

Antikor Testi Nedir?

İnsan vücudunun doku ve organları bütün yabancı organizma ve toksinlere karşı direnme eğilimindedir, Bazı mikroplara ise hayat boyunca yenilmezler ki bu kabiliyete bağışıklık (immünite) denir. İmmunglobulinler kendilerine ait antijenleri kolaylıkla tanır ve hemen yok ederler.Test, daha önce kanıtlanmış COVID-19 hastalığı olan hastalar için bağışıklık oluşup oluşmadığını görebilmek amacıyla fayda olabilmektedir.

Koronavirüs Döneminde Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak Şart

Koronavirüs Döneminde Bağışıklık Sistemini Güçlü Tutmak Şart

Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak kabul ettiği koronovirüs salgını(Covid-19) önemli bir halk sağlığı tehdidi oluşturmaktadır. Bu dönemde zengin proteinli besinler tercih edilmeli, sebze ve meyvelerin antioksidan gücünden yararlanılmalıdır. Koronavirüs’e karşı ilk savaş bağışıklığı güçlü tutmakla başlıyor. Güçlü bir bağışıklık; sağlıklı ve dengeli beslenme, fiziksel aktivite, düzenli ve yeterli uykudan geçiyor.

Süper Besin Chia Tohumu Nedir?

Süper Besin Chia Tohumu Nedir?

Chia tohumu, birçok gıdaya göre besin değeri ve zengin içeriğinden dolayı süper besin olarak karşımıza çıkmaktadır.Chia tohumunun 100 gramı 42.1 g karbonhidrat, 30.7 g yağ ve 16.5 g protein içermekte ve ortalama 486 kkal enerji vermektedir.Kardiyovasküler, Hipertansiyon, İnflamatuvar Hastalıkları, Bazı Kanser Türleri karşı koruyucu etki göstermektedir. Koku ve tat açısından baskın bir lezzeti olmadığından hem tatlı hem tuzlu tariflerde kolayca kullanılabilir.

Psikoteknik Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır?

Psikoteknik Belgesi Nedir? Kimler Almalıdır?

Şişli Kolan Interntional ve Beylikdüzü Kolan Hastanelerimizde Psikoteknik Raporu verilmektedir. Psiko-teknik belgesi, kişilerin bedensel ve psikolojik durumlarının sürücülük yapmaya elverişli olup olmadığını gösteren, psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen 1 saatlik bir testin akabinde verilen bir belgedir.