Kalp Sağlığı, Kardiyoloji, Kalp Anomalileri

Blog Single

Kardiyoloji

Kardiyoloji bölümümüzde; rutin check-uplar ile kalp sağlığınız korunmakta, kalbinizi tehdit eden hastalıklar en modern tedavi yöntemleri ile erken teşhis ve tedavi edilebilmektedir.

Tedavi Yelpazesi;

Dünyada olduğu gibi ülkemizde de kalp ve damar hastalıkları ölüm ve ölüme yol açan hastalıklar arasında ilk sıralarda yer almaktadır.

Sonradan oluşan kalp hastalıklarının en sık nedenlerinden birisi, kalbi besleyen kan damarlarının damar sertliği gelişmesi nedeniyle tıkanmasıdır.

Kalp Anomalileri

Erişkin yaşa kadar farkedilmemiş kalp anomalileri; kalp boşlukları içerisindeki ve damarlar arasındaki delikler, kalp kapaklarındaki ve damarlarındaki darlıklar cerrahiye gerek duyulmadan kateter laboratuvarlarında anjiyografi altında balon ve çeşitli uygun cihazlar kullanılarak ameliyatsız tedavi edilebilmektedir.

Kardiyak BT Anjio 128 Slice (Sanal Anjiyo)

Kardiyak BT Anjiyo 128 Slice (Sanal Anjiyo) ile kısa sürede koroner damarlarınız ön hazırlık yapmaya gerek kalmadan görüntülenmekte, teşhis edilen damar darlıkları gerektiginde deneyimli hekimlerimiz tarafından gerek balon ve stent, gerekse cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Bilek üzerinden yapılan anjiyo ile hastalarımız hemen tedavi sonrasinda ayaga kalkmakta, daha düşük kanama riski ile tedavi edilebilmektedir.

Bölümümüzde kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi hekimlerimiz ekip disiplini ile gerektiğinde hibrid teknikler ile kalbinize en uygun tedavi seçeneklerini sunmaktadır. Doğumsal kalp anomalileri (örneğin kalp delikleri) hekimlerimiz tarafından operasyona gerek kalmadan damardan girilerek de tedavi edilebilmektedir.

Koroner Arter Cerrahisi (ByPass Operasyonları)

Miyokard Infraktüsünün (Kalp Krizi) en önde gelen nedeni kalbin adelesini besleyen Koroner Arterlerde meydana gelen darlıklar ve bunun sonucunda Kalp Adelesinin yeteri kadar temiz kanla beslenemeyerek görevini yerine getirememesidir. Kişiyi çok ciddi hayati tehdit altında bırakan bu rahatsızlığın günümüzde en önemli ve etkin tedavi yöntemlerinden birincisi BYPASS Cerrrahisidir. Koroner Arterlerde oluşan darlığın ilerisine kan götürmeyi amaçlayan bu operasyon kalp adelesinin fonksiyonunu koruyarak hastanın hayati tehlikesini ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.

Kalp Cerrahisi ekibi standard BYPASS yöntemlerinin yanında, arteryel greftlerin yaygın olarak kullanılarak uzun dönem sonuçların daha yüz güldürücü olduğu tekniklerde, uygun hastalarda kalbi durdurmadan yapılan BYPASS operasyonlarında ve küçük kesilerden yapılan BYPASS operasyonlarında önemli tecrübe sahibidir. Ayrıca ekibimiz operasyonlarda kan ve kan ürünleri kullanımını en aza indirgeyen yöntemleri de benimsemiş olup, inançları gereği kan ürünü kullanımını  kabul etmeyen hastalara da gerekli hazırlık dönemini takiben bu ürünleri hiç kullanmadan “Kansız Bypass Operasyonu” olanağını sağlamaktadır.

Kalp Kapak Cerrahisi

Kalp Kapaklarında oluşan rahatsızlıklara kalp fonksiyonları bozulamaya başlamadan önce müdehale edilerek kapak rahatsızlığının giderilmesi gerekir. Uygun hastalarda kapağın değiştirilmeden tamiri, buna olanak yok ise kapağın değiştirilmesi seçilecek olan cerrahi yöntemdir. Tüm kalp kapaklarına yönelik her türlü cerrahi girişim hastanemizde uygulanmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak, Hastanemizde Kalp Cerrahisi Ekibi, operasyon için yüksek riskli hastalarda uygulanan ameliyatsız Aort Kapak değişimine (TAVI) alternatif olarak geliştirilen APİKO-AORTİK KONDUİT prosedürünün Türkiye’deki pilot ekiplerinden biridir.

Aort Cerrahisi

Kalpten çıkan ana atardamar olan ve tüm organlarımızın kan ihtiyacını karşılayan Aorta Hastalıklarına (Aort Anevrizma ve Disseksiyonları)  yapılacak cerrahi müdehaleler Kalp Cerrahisi nin en nitelikli ve en ciddi operasyonlarıdır. Operasyonun başarısını belirleyen en önemli faktörlerden birincisi bu operasyonun Aort Cerrahisi nde deneyim sahibi bir ekip tarafından yapılmasıdır. Hastanemizde, Aorta Cerrahisinde en son teknolojik yöntemleri uygulayan referans merkezi olmayı amaçlamaktadır.

Doğumsal (Konjentinal) Kalp Hastalıkları

Hastanemiz, Yenidoğan döneminden başlayarak çocukluk çağını ilgilendiren tüm yapısal çocuk kalp hastalıklarının tanı ve tedavilerinde hizmetinizdeyiz.

Damar Cerrahisi

Kalp Cerrahisinin yanı sıra Hastanemizde Kardiyovasküler Cerrahi Ekibi boyun (Karotis) ve ayak damarlarında oluşan hastalıkların cerrahi tedavisinin yanısıra VARİS tedavisinde klasik yöntemler ve bunun yanında RadyoFrekans (RF) yöntemi ile varis tedavisi hizmeti de vermektedir.

Prof. Dr. Ergun DEMİRSOY
Kalp ve Damar Cerrahisi (KVC), Varis Tedavi Merkezi, Yara Tedavi Kliniği
Şişli Kolan International

e-Posta: ergun.demirsoy@kolanhastanesi.com.tr
Telefon: 444 1 443