Migren, Migren Çeşitleri, Migren Belirtileri Nelerdir?

Blog Single

Migren Nedir?

Migren çoğunlukla ataklar şeklinde gelen bir başağrısı çeşididir. Ataklar 4-72 saat arasında değişen uzunlukta, genellikle 20-40 yaş  arasında başlar.

Kadınlarda daha sık görülür. Ailevi yatkınlık olabilir. 50 yaşından sonra sıklığı azalır.

Yiyecek ve içeceklerde bulunan bazı maddeler damarları direkt etkileyerek onları genişletir ve ağrıyı başlatabilir, bazı maddeler de  reflex yolla dolaylı yollardan başlatabilir. Alkol, kafein, nikotin, mayalı yiyecekler, peynir, çikolata, yoğun kokular, yorgunluk ve  uykusuzluk ağrıyı başlatabilir.

Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren ataklarının özellikleri şunlardır;

  • Orta şiddette veya şiddetli ağrı
  • Bulantı veya kusma
  • Zonklayıcı karakterde ağrı
  • Işığa ve sese duyarlılık
  • Ağrının hareketle artışı

Bazı kişilerde ağrı başlamadan önce 10-30 dakika sürebilen ön belirti  dönemi olur. Buna aura denir. Parlak ışık çakmaları, bulanık görme, renkli çizgiler görme, kör noktalar, görme kaybı gibi görsel değişiklikleri içerebilir. Bazen kol ve bacaklarda uyuşma veya baş dönmesi olabilir.

Migren Çeşitleri

Auralı (ön belirtili) veya aurasız migren en sık rastlanan çeşitlerdir. Migren hastalarının çoğunluğunda ön belirti yoktur. Kol ve  bacakta güçsüzlük ve konuşma bozukluğu ile ortaya çıkan migren türleri de vardır. Migren çocukluk çağnda da görülebilir. Ancak ağrı süresi ve  özellikleri yetişkinlerden farklı olabilir.

Migreni Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Migren atağı bir çok faktör tarafından başlatılabilir. Bunlar hastaya  göre değişkenlik gösterir. Tetikleyici faktörlerin her hastada ortaya konması ve bunlardan mümkün olduğu kadar kaçınılması gerekir. Başlıca faktörler stres, hormonal değişiklikler, diyet faktörleri, ilaçlar, uyku düzeni ve iklimsel değişikliklerdir. Migrenli kadın hastalarda ağrılar genellikle adet döneminde sıklaşır ve şiddeti artar. Bazen ağrılar sadece adet döneminde olur. Buna menstrüel migren adı verilir. Doğum kontrol hapları veya hormon içeren ilaçlar aynı nedenle migren atağı için tetikleyici olabilir. Menopozdan sonra ağrı sıklığı genellikle azalır.

Migren Tanısı Nasıl Konulur?

Migren tanısı için nöroloji uzmanının muayenesi gereklidir. Belirtiler gözden geçirildikten sonra Diğer başağrısı çeşitlerinden  ayırıcı tanısının yapılması için bazı testler istenebilir. Migren ağrısını taklit edebilecek ciddi hastalıklar olabilir ve bunların ayrımı  ancak uzman bir hekim tarafından yapılabilir.


Migrenin Tedavisi

Migren tedavi edilebilen bir hastalıktır. İlaçların bir kısmı oluşan atağı sona erdirmeye yöneliktir. Buna atak tedavisi denir. Diğer grup ilaç ise atakları engellemek veya sıklığını azaltmak için kullanılır. Her hastanın tedavisi kişiye özel düzenlenir. Bir hasta bir ilaca iyi yanıt verirken diğeri vermeyebilir.

Bunun uzun ve kontrol gerektiren bir tedavi olduğu unutulmamalı ve rastgele ilaç kullanımından kaçınmalıdır. Ağrı kesicilerin gereksiz ve uzun süreli kullanımları günlük başağrısı denen ve her gün gelen başağrılarına neden olabilir.

Son yıllarda dirençli migrenlerde baş çevresindeki kaslara Botilinum  toxini (botox) uygulaması hastaları uzun süre rahatlatabilmektedir.

Migren Hastalarına Öneriler

  • Atağınızı tetikleyen faktörleri bulmaya çalışın. Bunları değiştirmekle atağınızı önleyebilirsiniz. Sigara alkol, bazı yiyecekler, aşırı kafein ağrıyı tetikleyebilir.
  • Stresi azaltmaya, düzenli uyumaya, düzenli beslenmeye çalışın. Hazır yiyeceklerdeki boya ve katkı maddeleri de ataklara neden olabileceğinden doğal beslenmeye çalışın.
  • Düzenli egzersiz migren sıklığını azaltabilir.
  • Atak sırasında sessiz ve karanlık bir odada dinlenin. Aşırı bulantı ve  kusma varsa bulantı önleyici ilaçların mümkün olduğunca erken alınması  yararlıdır.
  • Doktorunuzun önerilerini sabırla uygulayın. Tedavi migreni tam geçirmese bile atakların sıklığı önemli ölçüde azalabilir. İlaçları uygun dozda kullanmak, rastgele kişilerin tavsiyesiyle ilaç almamak önemlidir. Başka hastalıklarınız da varsa migren tedaviniz diğer ilaçlarla uyumlu olmalıdır.

Tedavinin uzun süreceği ve kontrollerle düzenleneceği unutulmamalıdır.