Obezite Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Obezite Ameliyatı Kimlere Yapılır?


OBEZİTE NEDİR?

Obezite, modern çağın en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Genel olarak vücut yağ dokusunun aşırı artması sonucu, boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının (VKİ: vücut kitle indeksi) istenilen düzeyin üstüne çıkması olarak tanımlanır. 

Vücut kitle indeksi hesaplamasında; Dünya Sağlık Örgütü’nün obezite sınıflandırması temel alınır. Ağırlığınızı boyunuzun karesine böldüğünüzde (kg/m²) çıkan sonuç, fazla kilolu ya da obez olup olmadığınızı belirtir.

  • 18, 5 kg/m.'nin altında olanlar: Zayıf
  • 18.5 – 24, 9 kg/m. arasında olanlar: Normal kilolu
  • 25 – 29, 9 kg/m. arasında olanlar: Fazla kilolu
  • 30 – 39, 9 kg/m. arasında olanlar: Obez
  • 40 kg/m.'nin üzerinde olanlar: İleri derecede obez (morbid obez), olarak görülür.

Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için, alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekmektedir. Günlük alınan enejjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda, harcanamayan enerji vucutta yağ olarak depolanmakta ve obezite oluşumuna neden olmaktadır.OBEZİTE HANGİ SAĞLIK SORUNLARINA YOL AÇAR?

Obezite; damar sertliği ve kolon, meme, böbrek, mesane, pankreas, prostat gibi bazı kanserlere yakalanma açısından net bir risk faktörüdür. Şeker hastalığı, hipertansiyon, kan yağlarında artma, karaciğer hastalığı, uyku apnesi, eklem sorunları ve  polikistik over gibi birçok hastalığın gelişimini kolaylaştırabilir.OBEZİTE TEDAVİ EDİLEBİLEN BİR HASTALIKTIR

Obezitenin tedavisinde diyet eşliğinde egzersiz veya cerrahi yöntemler uygulanır. VKİ' i 25-35 arasında olan ve cerrahi için uygun görülmeyen hastalara Endoskopi eşliğinde 'Mide Balonu' uygulaması yapılabilir. Kişiye uygun tedavi yöntemi belirlenerek, kişinin sağlıklı kiloya ulaşması ve bu kiloyu koruması amaçlanır.OBEZİTE AMELİYATI KİMLERE YAPILIR?

Vücut kitle indeksi (VKİ) 40' ın üzerinde olan ya da  35-40 arası olup aşırı şişmanlığa bağlı tip 2 şeker hastalığı, hipertansiyon, uyku apnesi gibi sorunları olanlar morbid obez kabul ediliyor.

Bu kriterlere göre; Morbid Obez olarak değerlendirilen hastalara, cerrahi girişimler sıklıkla uygulanmaya başlanmıştır.Mevcut cerrahi yöntemler arasında en sık uygulanan ameliyat tipi 'Tüp Mide' ameliyatı olarak bilinen 'Sleeve Gastrektomi' prosedürüdür.

Bu ameliyatla amaçlanan; midenin tüp haline getirilerek, hacminin azaltılması ve aşırı iştah hissinin ortadan kaldırılmasıdır. Sizlerde bu gibi sağlık sorunlarınız için bizlere başvurabilirsiniz.  Herkese sağlıklı günler dilerim.

Op. Dr. Ender ÖZER
Genel Cerrahi
Beylikdüzü Kolan Hospital

Soru Sor
Telefon: 444 1 443