Östrojen Nedir? Nasıl Arttırılır?

Östrojen Nedir? Nasıl Arttırılır?


ÖSTROJEN NEDİR? NASIL ARTTIRILIR?

Östrojen kadınlık hormonudur. Kadınlık cinsiyetini belirleyen hormona östrojen adı verilir. Östrojen hormonu düşük olan kadınlarda, genellikle testosteron hormonu gereğinden fazla yüksektir.

Östrojen hormonu düşük olup, testosteron hormonu yüksek olan kadınlar diğer kadınlara göre daha maskülen yani erkeksi olurlar. Olması gereken ise östrojen hormonunun yüksek, testosteron hormonunun düşük seviyelerde olmasıdır.

Yeterli seviyede östrojen hormonu, kadınları daha feminen yani kadınsı bir görünüme kavuşturduğu gibi, sağlıklı bir yaşam sürebilmeleri için de olmazsa olmazdır.HAMİLELİĞİN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL; DÜŞÜK ÖSTROJEN HORMONU

Östrojen hormonu düşük olan kadınların adetlerinde düzensizlik görülmektedir. Östrojen hormonunun düşüklük derecesine göre hamile kalma olasılığı düştüğü gibi kişinin hamile kalabilmesi imkansız bir hale getirebilir.

Hamile kalmanın imkansız hale gelmesi halk arasında kısırlık olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden östrojen hormonu düşük olan kadınların tedavi olmaları gerekmektedir.ÖSTROJEN HORMONU NASIL ARTTIRILIR?

Östrojen hormonunun arttırılabilmesi için dikkat edilmesi gereken bazı unsurlar bulunmaktadır. Bunların başında düzenli ve sağlıklı beslenme gelmektedir. Vitamin, mineral ve protein açısından zengin olan gıdalar tüketildiği gibi sigara ve alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalıdır.

Stres, kaygı, öfke kontrol problemi, panik atak, depresyon gibi psikolojik rahatsızlıklar kadınlık hormonunu etkilemektedir. Bu tarz durumlar östrojen hormonunu düşürdüğü gibi kadınsal birçok olguyu da derinden etkilemektedir.

Psikolojik rahatsızlıklar hamile kalmayı zorlaştırdığı gibi düşük yapma riskini de doğurabilir. Bebek sağlıkla dünyaya gelse bile, annenin sütten kesilmesi gibi istenmeyen bir diğer duruma da yine psikolojik rahatsızlıklar yol açmaktadır.

Bu yüzden bu rahatsızlıklardan biri ya da birkaçına sahip olan bireylerin psikolojik destek almaları gerekmektedir.  Fazla kilolar östrojen hormonunu düşüren ve hamile kalma olasılığını düşüren bir diğer etkendir.

Bu yüzden sağlıklı yiyecek ve içecekler tüketilmeli kilo oluşumuna sebebiyet verebilecek besinlerden uzak durulmalıdır. Spor hem kadın hem de erkeklerin hormonlarını artıran bir aktivitedir. Kadın vücudunun yağ oranı erkeklere oranla daha fazladır ve vücutları kilo alımına müsaittir.

Bu yüzden kalorisi yüksek, yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve spor yapmaya özen gösterilmelidir. Yoksa istenmeyen kilolar östrojen hormonunu düşürdüğü gibi hamile kalma olasılığını da düşürmektedir.

Yukarıdaki unsurlara dikkat edilmesine rağmen östrojen hormonları yeterli düzeye gelemeyen bireylere, hormon replasman tedavisi uygulanarak östrojen hormonu verilir.