Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Polen Alerjisi Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Polenler, aynı tür bitkileri çoğaltmak için havaya salınan ve rüzgârla etrafa yayılan, değişik ağırlık ve çaplardaki küçük parçacıklardır. Polen alerjisinde en çok önem taşıyan polen türleri kızılağaç, fındık ağacı ve huş ağacı tarafından üretilmektedir.

Bunlara ek olarak pelin, tüm çimen türleri, özellikle çayır otları ve meyve bahçesi gelmektedir. Küf mantarların üreme organları, polenin sebep olduğu rahatsızlıklara benzer rahatsızlıklar verebilir. Polen alerjisi, kişinin belli polen türlerinde bulunan bazı proteinlere alerjik tepki göstermesinden kaynaklanır. Polen alerjisi, tıpta mevsim alerjik rinit olarak veya halk dilinde saman nezlesi olarak adlandırılır. Polen, nefes yoluyla solunum yollarımıza yerleşir. Buna ek olarak polen cilt, saç ve gözlere yerleşir. Bu, birçokları için bir sorun oluşturmaz. Alerjik olan bir kişide bağışıklık sistemi harekete geçer ve burunda veya gözlerde iltihaplanma tepkisi görülür.POLEN ALERJİSİ KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Polen alerjisi çoğunlukla 5-40 yaş grubu arasındaki kişilerde görülür ve bu hastalığa yakalanan insan sayısının giderek arttığı görülmektedir.POLEN ALERJİSİ BELİRTİLERİ NELERDİR?

 1. Hapşırma
 2. Burunda kaşıntı veya boğazda kaşıntı
 3. Burun tıkanıklığı
 4. Öksürük
 5. Gözde kızarma, yanma, kaşıntı sulanma (alerjik konjonktivit)


POLEN ALERJİSİNDEN KORUNMA YOLLARI

 • Evde ve arabada filtreli klima sistemleri kullanın.
 • Yatmadan önce saçlarınızı yıkayın.
 • Elbiselerinizi yatak odasında çıkarmayın.
 • Polenlerin yoğun olduğu günlerde egzersiz yapmayın.
 • Sıcak, kuru ve rüzgarlı havalarda ve sabahın erken saatlerinde dışarı çıkmayın.
 • Kapı ve pencereleri sıkı sık kapatın.


POLEN ALERJİSİ TEDAVİSİ

Öncelikle alerjinin nedenini belirlemek için baştan total IgE olmak üzere cilt testleri (prick testi) yapılır. Sonrasında semptomatik rahatlatmak adına çeşitli dekonjestan ve antialerjik ilaçlar kullanılır. İnatçı vakalarda ise immünoterapi (aşı tedavisi) uygulanır.