Sağlık Rehberi

Kalp Sağlığı, Kardiyoloji, Kalp Anomalileri

Kalp Sağlığı, Kardiyoloji, Kalp Anomalileri

Ritim Bozukluklarının Tanı ve Tedavisi

Ritim Bozukluklarının Tanı ve Tedavisi

Çarpıntı hissi sıklıkla karşılaştığımız bir belirtidir heyecanlanma ya da aşırı efor sarf etme gibi günlük yaşamda hissedebildiğimiz basit bir durumdan, daha ciddi semptomların eşlik ettiği hastalıklara kadar geniş bir yelpazede ortaya çıkabilir. Semptom olarak çarpıntının nedeni düzensiz kalp atımları olarak tespit edildiğinde “Ritim Bozukluğu-Aritmi”” olarak isimlendirilmektedir.

Çölyak Hastalığı

Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığı; bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim sistemi hastalığıdır.

Migren, Migren Çeşitleri, Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren, Migren Çeşitleri, Migren Belirtileri Nelerdir?

Migren çoğunlukla ataklar şeklinde gelen bir başağrısı çeşididir. Ataklar 4-72 saat arasında değişen uzunlukta, genellikle 20-40 yaş arasında başlar. Kadınlarda daha sık görülür. Ailevi yatkınlık olabilir. 50 yaşından sonra sıklığı azalır. Auralı (ön belirtili) veya aurasız migren en sık rastlanan çeşitlerdir.

Kabızlık (Konstipasyon) Nedir?

Kabızlık (Konstipasyon) Nedir?

Bağırsak hareketlerinde yavaşlama sonucu ortaya çıkan dışkının sertleşmesi durumudur. Besinlerin sindirim sisteminde normalden yavaş hareket etmesi, bağırsaklardan daha fazla sıvının emilmesine neden olur, Kabızlığın birçok nedeni vardır, öncelikle bu nedeni tespit edip çözüme doğru ilerlememiz daha doğru olacaktır.

Akıllı Lens & Katarakt

Akıllı Lens & Katarakt

Yaşlanmanın kaçınılmaz sonu olan katarakt, göz merceğinde oluşan bulanıklıktır. Halk dilinde perde denilen katarakt genellikle yaşlanmanın etkisiyle oluşur. Gözlük veya ilaç kullanımı ile tedavi edilemeyen kataraktın tek tedavi yöntemi ameliyat ile bulanıklaşan merceğin çıkarılması ve yerine yeni mercek (akıllı lens) konulması ile sağlanabilir.

Prostat Kanseri ve Fitoterapi

Prostat Kanseri ve Fitoterapi

45 yaş üstü erkeklerin ortalama üçte birinde görülen hem idrar depolama, boşaltma ve işeme sonrası semptomlara yol açan, hem de olguların yaşam kalitesini bozan bir durumdur.

Corona Virüsü (COVID-19) ve Virüsten Korunma Yolları

Corona Virüsü (COVID-19) ve Virüsten Korunma Yolları

Corona virüsü, solunum yolu enfeksiyonuna karakterize bir virüstür. Virüs, hasta olan kişinin hapşırık ve öksürükle havaya saçtığı damlacıkların solunmasıyla ve damlacıkların yere düşerken bulaştığı yüzeylere temasla insanlara yayılmaktadır.

Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

İştahı basitçe besinlere karşı duyulan istek olarak tanımlayabiliriz. İştah bilinçli bir istek olup besin maddesinin görünümünden ve daha önceden yiyecek ile olan deneyimlerden etkilenmektedir. Bireyin açlık hissini algılayamaması ise iştahsızlık olarak tanımlanabilir. İştahsızlığın çocuklar için en önemli sonucu, büyümenin olumsuz yönde etkilenmesidir.

Tansiyon

Tansiyon

Tansiyon genel tanımı ile kalbin vücuda kanı dağıtabilmek için harcadığı güce denir, tansiyonun ölçüm birimi mmHg olarak ifade edilir. Büyük tansiyonu ile küçük tansiyon olarak ikiye ayrılır. Tansiyonun en başlıca sebebi fazla kilo en Önemli Yüksek Tanisyon sebeplerindendir.

Troid İle İlgili Sık Sorulan 10 Soru ve Cevapları

Troid İle İlgili Sık Sorulan 10 Soru ve Cevapları

Troid hastalıkları vücudumuzun tüm dengesini bozabiliyor. Bu hastalıklarla savaşmanın en kolay ve akılcı çözümü ise; erken tanı ve teşhis ile kontrolü elden bırakmamak! Troid bezi önünde bulunan kelebek şeklinde bir organdır.

Bağışıklık Sİstemini Güçlendirmenin 10 Yolu

Bağışıklık Sİstemini Güçlendirmenin 10 Yolu

Her insan enfeksiyona karşı doğuştan savunma mekanizmasına sahiptir. Bu savunma mekanizmasına bağışıklık sistemi denir. İyi çalışan bir bağışıklık sistemi sağlığımızın temelidir. Bağışıklık sisteminin güçlü olması demek, dayanıklı bir vücut, daha az hastalık, daha sağlıklı yaşam demektir.

Kalp Kapak Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Kalp Kapak Hastalıkları ve Tedavi Yöntemleri

Yorgunluk, çarpıntı ve nefes darlığı gibi problemler kalp kapak hastalıklarının belirtileri arasında yer alıyor. Kalp Kapak hastalıkları tedavi edilmezse hayati risk taşıyabiliyor. Tedavi de ise hastanın durumuna göre kalp kapağı değişimi yerine “Kalp Kapak Tamiri” ile hasta sağlığına kavuşabiliyor.

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Cilt Bakımı

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Cilt Bakımı

Cilt kuruluğu (Kserozis Kutis) insanlarda derinin üst tabakasında nem kaybı nedeni ile oluşur. Kuruluğun derecesine bağlı olarak banyo sonrasında hissedilen bir gerginlik hissi ve hafif kepekli görünümden derin kanayan çatlaklara kadar değişen klinik şekillerde görülebilir. Cilt kuruluğunun belirtileri başta yaş olmak üzere; sağlık durumu, yaşanan bölge ve dışarıda geçirilen zamana bağlıdır.

Kolon ve Rektum Kanseri

Kolon ve Rektum Kanseri

Bağırsakların ince bağırsaktan sonraki bölümü kalın bağırsak olarak adlandırılmaktadır. Kolon ve rektum, sindirim sisteminin birer parçasıdır. Kolon kanseri, kolonda yer alan hücrelerde başlar. Hücre sayısı çoğaldıkça, halka gibi dairesel şekilde kolon etrafına yayılır.Kolon kanserleri cerrahi olarak tedavi edilmektedir. Rektum kanserlerine ise ameliyat öncesi kemoterapi ve radyoterapi yapılmaktadır...

Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Hastalıklarına Dikkat!

Çocuklarda Kulak Burun Boğaz Hastalıklarına Dikkat!

Geniz eti, bademcik problemleri, orta kulak iltihapları çocuklarda en sık görülen kulak burun boğaz şikâyetlerinin başında geliyor. Bu hastalıklar çocuklarda sık bir periyotta görülmeye başlayınca, çocuklarda gelişme geriliği hatta işitme kayıplarına kadar yol açan rahatsızlıklar gerçekleşmektedir.

Mide Balonu ve Mide Botoksu

Mide Balonu ve Mide Botoksu

Mideye balon yerleştirilmesi, işlemin adından da anlaşılacağı üzere mide içerisine şişebilen bir balonun konulmasıdır. Mide balonları değişik özelliklere sahip olup genellikle çoğu sıvı ile şişirilirler. Midede kalma süreleri 6 ay ya da 1 yıl olarak değişir. Süresi dolan balon mideden çıkarılır ve bir daha kullanılması mümkün değildir. Botoks ile iligili tek problem vücudun botoksa karşı aşırı alerjik reaksiyon göstermesi sonucunda ortaya çıkabilir.

Fazla Kilonuzun Sebebi Hızlı Yemeniz Olabilir Mi?

Fazla Kilonuzun Sebebi Hızlı Yemeniz Olabilir Mi?

Açken bir insan hızlı yeme ile yaklaşık 10 dakikalık süre içerisinde masadaki tüm yemekleri bitirebilir. Yeme davranışları, bireyin tükettiği enerji miktarını etkileyebilir ve böylece artan obezite riskine yatkın hale getirebilir. Yapılan çalışmalar , daha yavaş yemenin vücut kitle indeksi ve bel çevresini azalttığını gösteriyor.Araştırmalarda hızlı yemek yiyen bireylerin daha fazla kalori aldığı, yavaş yiyen bireylerin daha az kalori aldığı ve tokluk hissinin sağlandığını gösteriyor.

Antikor Testi Ne İşe Yarar?

Antikor Testi Ne İşe Yarar?

İnsan vücudunun doku ve organları bütün yabancı organizma ve toksinlere karşı direnme eğilimindedir, Bazı mikroplara ise hayat boyunca yenilmezler ki bu kabiliyete bağışıklık (immünite) denir. İmmunglobulinler kendilerine ait antijenleri kolaylıkla tanır ve hemen yok ederler.Test, daha önce kanıtlanmış COVID-19 hastalığı olan hastalar için bağışıklık oluşup oluşmadığını görebilmek amacıyla fayda olabilmektedir.

Psikolog Desteğine İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 10 Belirti

Psikolog Desteğine İhtiyacınız Olduğunu Gösteren 10 Belirti

Hayatınızdaki problemlerin üstesinden gelemediğinizi düşünüyorsanız, Sürekli korku, kaygı veya telaş hissediyorsanız, Kendinizi sürekli suçluyorsanız, Devam eden, yoğun mutsuzluk veya çaresizlik duyguları yaşıyorsanız, kalabalık ortamlarda dahi yalnızlık hissiniz oluşuyorsa, Zorlu ve travmatik yaşam olaylarına maruz kaldıysanız...

Sünnet Nedir?

Sünnet Nedir?

Sünnet, penis başını kaplayan mukozal dokunun ve deri tabakasının cerrahi olarak kaldırılmasıdır. Bu çifte tabaka daha çok sünnet derisi (prepisyum) olarak bilinmektedir.Sünnet, ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman ekip tarafından doğumdan itibaren her yaşta yapılabilir.

Pulmoner Rehabilitasyon ve Covıd-19

Pulmoner Rehabilitasyon ve Covıd-19

Klinik veya fizyolojik olarak saptanmış, kronik solunumsal hastalığa bağlı yetersizliği olan bireyin yaşam kalitesini artırmak için uygulanan akciğer tedavi programıdır.Süregen nefes darlığı, günlük yaşam aktivitelerinde kısıtlanma, yaşam kalitesinde azalma, egzersiz kapasitesinde kısıtlılığı olan tüm solunum hastalarına pulmoner rehabilitasyon uygulanabilmektedir.

Multıple Skleroz (MS)

Multıple Skleroz (MS)

Vücudumuzun savunmadan görevli hücrelerinin beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemimizde bulunan sinir hücreleri etrafında ki miyelin kılıfını vücudumuza yabancı bir madde olarak algılaması nedeniyle onu yok etmeye çalışması sonucu ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır. MS hastalığına sıklıkla 25-35 yaşları arasında tanı konur ve kadınlarda daha sık görülür.

Migren ve Kronik Migrende Botoks Tedavisi

Migren ve Kronik Migrende Botoks Tedavisi

Migren hastaların günlük yaşamını önemli ölçüde kısıtlayan, tek taraflı, zonklayıcı, hareketle artan, şiddetli baş ağrısı atakları ile karakterize bir hastalıktır. Auralı ve aurasız olmak üzere 2 ana alt grubu vardır.Migren hastalarının yaklaşık %10’u kronik migrenlidir ve bu hastalarda ağrı kesici ilaçların aşırı kullanımı daha sık görülür.

Covıd-19 ve Böbrek

Covıd-19 ve Böbrek

Covid-19 ile hastaneye kaldırılan kişilerin ciddi hastalık, diyalize ve hatta ölüme yol açabilecek ciddi akut böbrek hasarı riski altında olduğunu göstermiştir. Böbrek hastalığı ve diğer ciddi kronik tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, daha şiddetli hastalık için daha yüksek risk altındadır. Herhangi bir sorunuz veya endişeniz için sağlık uzmanınızla iletişime geçmelisiniz.

Nefroloji

Nefroloji

Böbrek sağlığı ve hastalıkları ile ilgilenen bilim dalıdır. Akut (hızlı başlangıçlı) Böbrek Yetmezliği, Kronik (uzun süreli) Böbrek Yetmezliği, Hipertansiyon, Vücuttaki Sıvı ve Mineral Dengesizlikleri, Diyaliz,Böbrek Nakli, hastalarının takip ve tedavisini yapar. Genel olarak böbrek hastalıklarının ilaçla tedavisi, diyaliz ve böbrek nakli ile ilgilenir.

Gıda İntolerans Testi

Gıda İntolerans Testi

Gıda intolerans testi nedir? Besin duyarlılığının yol açtığı hastalıklar nelerdir? Gıda introlerans testi nasıl yapılır? Gıda introlerans bulguları nelerdir? Gıda intoleransı testi İstanbul da Kolan Hospital Group bünyesinde yaptırabilir, Gıda intolerans test fiyatı için 444 1 443 çağrı merkezimizden detaylı bilgi alabilirsiniz. Gıda intolerans testi sonuçlarınıza e-sonuç sayfamızdan ulaşabilirsiniz.