Sarkmış Göz Kapaklarına Veda Edin

Sarkmış Göz Kapaklarına Veda Edin

Yaşlanmanın kaçınılmaz bir etkisi gibi görünen sarkmış göz kapakları kişinin görme alanını etkilediği gibi  kişinin yüzüne ve dış görünüşüne de zarar verebilir. 

Ameliyat yoluyla düşük göz kapağını yani fazla cildi çıkarmak görmeyi iyileştirebildiği gibi daha genç bir görünüm de sağlamaktadır. ‘’Göz kapağı estetiği ameliyatları, yaşlanmanın etkilerini azaltmada yüzde en sık yapılan plastik cerrahi operasyonları arasında yer almaktadır.

Ülkemizde her ne kadar burun ameliyatları en çok yapılan plastik cerrahi ameliyatları olmakla beraber bu ameliyatlar gençleşme ameliyatları değildir.’’GÖZ KAPAĞI AMELİYATLARI

Göz kapağı ameliyatları genel olarak alt ve üst diye 2 gruba ayrılır. Üst göz kapağı ameliyatları alt göz kapağı ameliyatlarına göre daha sık yapılmakla birlikte fonksiyonel amaçlı  olarak göz hekimleri tarafındandan yapılmaktadır.   

Göz kapakları kişinin genetik yapısına bağlı olarak değişmekle beraber zamanın ve çevresel faktörlerin etkisi ile değişime uğrar, biz buna yaşlanma diyoruz.

İlerleyen yaşla mevcut kronik hastalıklar, yerçekimi, deri elastitesinin azalması ve hatta uyku siklusuna bağlı dolaşım sistemi ve pozisyonel değişikliklerin göz kapağı cildi gibi ince ve elastik bir doku üzerindeki tekrarlayan etkileri, yerçekimi ile beraber göz kapaklarının sarkmasına neden olmaktadır.GÖZ KAPAĞI SARKMASI NEDİR?

Alt göz kapağında halk arasında torbalanma dediğimiz bulgularda bu duruma eşlik eder, bunun sebebi de göz küresinin oturduğu yağ yastıklarının zamanla ileri doğru fıtıklaşmasıdır.  

Bu tür bulguların ortaya çıkma yaşı insandan insana büyük farklılıklar gösterebilmektadir bunun sebebi çevresel  ve genetik faktörlerdir.  Ortalama olarak 40‘lı yaşlardan itibaren göz kapağının kozmetik problemlerinden şikayetçi olan erkek veya kadınlar bu ameliyatı olabilirler.

Göz kapağı estetiği ameliyatı kişinin hastanede kalmadan ve genel anestezi almadan olabileceği bir cerrahi işlemdir. Operasyon olmayı düşünen kişiler  muayene sonrası verilen  ameliyat randevusu gününde gelip operasyonu olduktan sonra evlerinde istirahat edebilirler.  

Alt ve üstün beraberliğine bağlı bir kaç saat süren bu operasyonlarda hasta ertesi gün ve 1 hafta sonra kontrole çağrılır. Ameliyat sonrası 1 haftalık bir süreçte iyileşmenin önemli bir kısmı tamamlansa da yara izlerinin silikleşmesi daha uzun süre devam edebilmektedir.

Göz kapağı estetiği operasyonları ile üst göz kapağı cilt fazlası, alt göz kapağı cilt fazlası ve torbalanmanın düzeltilmesi işlemleri yapılmaktadır.

Kişinin kaşlarında düşüklük olması, kaz ayağı denilen kırışıklıkların olması ve alt göz kapağında çöküklük gibi şikayetler için ek prosedürler uygulamak gerekebilir.