Sıcak Çarpması (Hipertermi) Nedir?

Sıcak Çarpması (Hipertermi) Nedir?


SICAK ÇARPMASI (HİPERTERMİ) NEDİR?

Yaz aylarında havanın aşırı sıcak oluşunun insan vücudu üzerinde bazı etkileri bulunmaktadır. Bunlardan biri de sıcak çarpmasıdır. Sıcak çarpması vücut sıcaklığının gereğinden fazla ısınması şeklinde gerçekleşir.

Sıcak çarpması özellikle hava sıcaklığının artış gösterdiği zamanlarda fiziksel olarak vücudun fazla zorlanması ile meydana gelir. Sıcak çarpmasından korunabilmek için hava sıcaklığının artış gösterdiği vakitlerde dışarı çıkmamak ve yoğun aktivitelerden uzak durmak gerekmektedir.

Sıcak çarpması özellikle yoğun fiziksel güç harcanılan meslek gruplarında çalışan bireylerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Güneş ışınlarının insan sağlığını tehdit ettiği vakitlerde fiziksel güç kullanarak çalışmak zorunda kalan bireylerin vücut ısıları oldukça yükselmektedir.

O yüzden özellikle yaz aylarında bu tarz meslek gruplarında çalışan bireylerin güneşin etkisini kaybetmeye başladığı vakitlerde ve güneş battıktan sonra görevlerini yerine getirmeleri gerekmektedir.

Sıcak çarpması sporcularda da görülebilen bir durumdur. Yüzme, su topu gibi sporlar ile ilgilenen, kapalı ve klimalı spor salonlarında egzersizlerini gerçekleştiren bireyler daha şanslı olsalar da özellikle futbolcular için yaz ayları oldukça zor zamanlardır.

Bu yüzden yaz aylarında futbol müsabakaları genellikle güneşin etkisinin azaldığı vakitlerde oynanmaktadır ve zaman zaman su molaları verilmektedir.SICAK ÇARPMASININ BELİRTİLERİ NELERDİR?

Sıcak çarpması yani vücut ısısının fazla artmasının bazı belirtileri bulunmaktadır.

  • Baş dönmesi, mide bulantısı ve kusma; vücut ısısı fazla artan bireyin vücudu bazı tepkiler vermektedir. Baş dönmesi, denge problemleri, ayakta durmakta zorlanma, mide bulantısı ve istifra etme gibi durumlar sıcak çarpmasının en belirgin belirtilerinden birkaçıdır.
  • Baş ağrısı; insan vücudunun sıcaklığa ilk tepki veren ve en hassas bölgesi baş bölgesidir. Vücut sıcaklığının artışı, beyne bir şeylerin yolunda gitmediğini sinyalini verir ve bu durum baş ağrısına sebep olur.
  • Yüksek ateş; Vücut ısısı kontrol edilemez seviyelere geldiği için tansiyon yükselir, sıcak basması ve yüksek ateş meydana gelebilir.
  • Yüz renginde değişim; sıcak çarpmasının bir diğer belirtisi yüz rengindeki değişimdir. Bu değişim kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bazılarının yüzü kıpkırmızı olduğu gibi bazılarında da renk atması, beyazlama ya da solgunluk diye nitelendirebileceğimiz durumlar gözlemlenmektedir.


SICAK ÇARPMASININ TEDAVİSİ NEDİR?

  • Sıcak çarpması ile karşılaşan bireyin vücut ısısını eski haline getirmesi gerekmektedir. Soğuk bir duş, vücut ısısının normale dönebilmesi için oldukça faydalı olacaktır. Belli bir süre güneşten uzak durulmalı, kapalı ve serin bir ortamda dinlenilmelidir.
  • Baş ağrısı için ağrı kesici, mide bulantısı için de mide bulantısı için de mide ilacı alınmalıdır.
  • Sıcak çarpmasının tedavisinde sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Bu sebeple bol bol su tüketilmelidir.
  • Sıcak çarpmasının yaşanıldığı gün mümkün olduğunda hareket etmeden dinlenilmeli, vücudu yoracak fiziksel hareketlerden kaçınılmadır.
  • Kıyafet tercihi oldukça önemlidir. İnce ve hafif kıyafetler tercih edilmelidir.
Uzm. Dr. Emel EŞER
Deri ve Zührevi Hastalıkları (Dermatoloji)
Bayrampaşa Kolan Hospital

Soru Sor
Telefon: 444 1 443