Suda Boğulma Vakalarında İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?

Suda Boğulma Vakalarında İlk Yardım Nasıl Olmalıdır?


SUDA BOĞULMA VAKALARINDA İLK YARDIM NASIL OLMALIDIR?

Boğulma vakalarında ilk yardımın önemi oldukça büyüktür. Yazın gelmesi ile birlikte serinlemek için deniz ve havuzlara olan rağbet arttı. Havuzlarda boğulma vakalarına pek fazla rastlamasak da, denizlerde sıklıkla boğulma vakalarına rastlamaktayız.

Havuzlarda dalga olmaması tehlike oranını düşürmektedir. Denizler dalga ve akıntılardan dolayı havuzlara oranla daha tehlikelidir. Boğulma vakalarında ilk yardım oldukça önemlidir. Havuzlarda genellikle cankurtaran bulunmaktadır.

Ancak her denize girilen yerde, özellikle de halk plajlarında cankurtaran bulunmamaktadır. Bu yüzden her bireyin ilkyardım eğitimi alması, konuya hakim olması gerekmektedir. Bu şekilde cankurtarana ihtiyaç duyulmadan müdahalede bulunulabilir. YUTULAN SUYUN ÇIKARILMASI

Boğulma vakası geçiren kişi su altında nefes alabilmek için farkında olmadan yüksek miktarda su yutar. Yutulan su akciğerlere dolmaktadır. Bu suyun çıkarılması gerekmektedir.

Bu yüzden ilk yardım olarak suni teneffüs yapılır. Suni teneffüs, suni yoldan solunumun sağlanmasıdır. Kişinin ağzına akciğerlerindeki sular dışarıya çıkıncaya kadar üflenir ve belli bir süre sonra yutulan sular dışarıya çıkar.SUDA BOĞULMA NEDEN OLUR?

Suda boğulma genellikle yüzme bilmeyen kişilerin başına gelmektedir. Ancak farklı sebeplerden dolayı da suda boğulma vakaları gerçekleşebilir. Kişi çok iyi derecede yüzme bilse de kramp, kalp krizi, inme gibi durumlardan ötürü de suda boğulma gerçekleşebilir.

Suda boğulmaya sebebiyet veren diğer durumları sıralayacak olursak; dalgaların fazla yükselerek dev boyutlara ulaşması, akıntıya ve girdaba kapılmak, vücut ısısının fazla azalmasından ötürü hipotermi geçirmek gibi unsurlar da suda boğulmaya sebebiyet verebilir.