Sünnet Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?

Sünnet Nedir? Ne Zaman Yapılmalıdır?


SÜNNET NEDİR?

Sünnet, penis başını kaplayan mukozal dokunun ve deri tabakasının cerrahi olarak kaldırılmasıdır. Bu çifte tabaka daha çok sünnet derisi (prepisyum) olarak bilinmektedir.SÜNNET NE ZAMAN YAPILMALIDIR?

Sünnet, ameliyathane koşullarında, cerrahi prensiplere uyularak, deneyimli bir uzman ekip tarafından doğumdan itibaren her yaşta yapılabilir. Bunun yanı sıra 2-4 yaş civarında çocuklar kendi cinsiyetlerini ve genital organlarını tanımaya başladıklarından, bu yaşlarda bölge ile ilgili cerrahi girişimlerde daha hassas olacaklardır.

Bu nedenle tercihen doğumu takip eden süreçte bebek hastaneden çıkmadan önce veya ilk bir ay içerisinde sünnetin yapılması önerilmektedir. İlk iki yaşa kadar yapılmayan sünnetlerde ise çocuğun sağlıklı iletişim kurulabileceği 6-7 yaşından sonra sünnetlerin yapılması uygun bulunmaktadır.SÜNNET FAYDALARI NELERDİR?

Sünnet derisi ile ilgili problemleri yani sünnet derisi iltihapları, sünnet derisi darlıkları gibi hastalıkları önler veya sorun varsa giderir. Penis kanseri riskini ortadan kaldırır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (HIV gibi) ve serviks kanseri olasılığını düşürebilir. Yenidoğan erkeklerde üriner enfeksiyon olasılığını on kat oranında azaltır.

15 yıllık üroloji uzmanı olarak, 15.000 üzerinde sünnet operasyonu deneyimim oldu. Bu operasyonların %95′ ini lokal anestezi ile gerçeklestirdim.

Op. Dr. Şefik ÇİTÇİ
Üroloji
Büyükçekmece Kolan Hospital

Soru Sor
Telefon: 444 1 443