Süt Dişlerim Çürümesin

Süt Dişlerim Çürümesin

Sindirim sistemi yaşamsal öneme sahip ve sağlığımız açısından birincil önemdedir. Ağız ve dişlerimiz, bu sistemin ilk parçasını oluşturur; bebeklik döneminden başlayarak bakımına önem verilmesi gerekmektedir. 

Süt dişlerinin sağlıklı bir şekilde ağızda korunmasını sağlamak çocuğunuzun konuşma, çiğneme, ezme alışkanlıklarının doğru şekilde oluşabilmesini sağlar. Bunun yanında süt dişleri estetik ve çiğneme fonksiyonlarının etkili bir şekilde gerçekleştirilebilmesi açısından son derece önemlidir.

Bu gibi etkenlerin yanında süt dişlerinin korunması ile ileride sürecek daimi dişlerin sağlığı ve daimi dişlerin çene üzerine doğru bir şekilde yerleşmelerini sağlayarak yüz ve çene gelişimine yardımcı olur.

Sağlıklı, çürüksüz süt dişleri daimi dişler için sağlıklı bir ortam hazırlar. Süt dişleri normal dişlere oranla daha çok organik madde içerirler, bu nedenle çürümeye daha yatkındırlar, daha kolay ve hızlı çürürler. 

Çocuklar, çürüğün erken döneminde görülebilen soğuk sıcak hassasiyeti ve hafif ağrı gibi sinyalleri zamanında yorumlayamazlar. Olayı ancak dayanılamayacak kadar ağrı olduğunda fark ederler ki bu durumda çok geç kalınmış olabilir.SÜT DİŞLERİNİN BAKIMI

Çocuklar ağız bakımına yetişkinler kadar dikkat edemezler. Bu yüzden çocuklarda ağız ve diş sağlığı eğitimi çok önemlidir ve bunu erken yaşlardan itibaren almaları gerekmektedir. Bu da çocukluk yaşlardan itibaren düzenli diş hekimi kontrolleri sayesinde sağlanmaktadır.

Çocuklarda diş hekimi kontrolleri ilk dişleri çıktığı andan itibaren başlamalı ve en az 3 ayda bir en fazla 6 ayda bir olmalıdır. 1-1,5 yaş civarında kesici dişler tamamlandıktan sonra yumuşak ve küçük başlı bir diş fırçası ile macunsuz fırçalama yapılmalıdır.

Çocuklar 2 yaşına kadar tükürme işlemini yapamayacaklarından fluorozis riski nedeniyle fluoridli diş macunlarının kullanılması önerilmez. 2-6 yaş döneminde arka dişler çıkmaya başladığında küçük boy diş fırçası ve çocuklar için üretilen diş macunları kullanılmalı, günde iki kez fırçalama yapılmalıdır. 

Doğumdan sonra çocuğunuz ortalama 6 aylık aralıklarla yeni bir diş grubu çıkarır. Bu nedenle süren her yeni diş grubu için yapılması gereken ağız temizliği kolaylıkla değişecektir. Çocuğunuzun acil tedavi gereksinimleri dışında ortalama 6 ayda bir düzenli kontrolleri yapılmalıdır. BUNLARI BİLİYOR MUYDUNUZ?

Diş çürüğü 5–17 yaş arasındaki çocuklarda en yaygın kronik hastalıktır. Türkiye’ deki 6 yaşındaki çocukların %88’ inde diş çürüğü bulunmaktadır. 12 yaşına kadar Türkiye’ deki çocukların ortalama olarak yaklaşık 3 dişi ya çekilmekte ya da çürük sebebiyle dişte dolgu ve asit oluşturmaktadır.

Bu asitler, diş minesine saldırır ve çürüklere neden olabilirler. Diş çürükleri sonucunda kaybedilen dişler çocuğun nihai yüz gelişimini geniş ölçüde etkiler.  Diş eti hastalıkları pek çok sistemik hastalıklara sebep olur.

Ağızda ilk daimi dişler 6 yaşında çıkmaya başlar. İlk çıkan dişler en arkada bulunan ilk daimi azı dişleridir ve bu dişler kaybedildiği takdirde bir daha hayat boyunca yenilenmez.

Çocuğunuz 6 ile 13 yaşları arasında karışık dişlenme dönemindedir ve bu esnada ağzında hem daimi hem de süt dişleri bulunur. Süt dişlerinin erken kaybı daimi dişlerin çıkış sıra ve yerlerini etkilediğinden diş çapraşıklıkları ve gelişim bozukluklarına sebep olabilir.