Kolan Hospital

Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik)

Perinatoloji (Yüksek Riskli Gebelik)

Perinatoloji; riskli gebeliklerin takip edildiği bölümdür. Perinatoloji uzmanlarının amacı gebelik dönemindeki riskli durumları belirlemek ve buna göre gebelik takibini ve gerekli tedaviyi planlamaktır.

Riskli gebelik polikliniğinde bazı özel ve ileri düzey görüntüleme cihazları (ikinci düzey (ayrıntılı) ultrason incelemeleri, doppler, renkli doppler, üç ve dört boyutlu ultrason)ile ve gerekli görüldüğünde anne karnındaki bebek eşinden (plasenta) ve sudan alınan örneklerle detaylı analizler yapılmaktadır.

Perinatoloji Bölümünde verilen hizmetler;


11-14 hafta Down tarama testi ve ense kalınlığı ölçümü

16-18 hafta Down tarama testi ve ense kalınlığı ölçümü

CVS (koryon villus biyopsisi)

Anne karnındaki bebeğin eşinden (plasenta) ultrasonik görüntü eşliğinde ince bir iğne yardımı ile az miktarda doku parçası alınır. Alınan parçada özel teknikler ile incelemeler yapılır. Bebekte mümkün olabilen kromozomal anormalliklerin saptanması ana amaçtır. Özellikle 11-14. gebelik haftalarında uygulanır.

Amniosentez

Anne karnındaki bebeğin kromozom yapısını anlamak ve muhtemel anormallikleri doğum öncesinde saptayabilmek için anne karnındaki sudan alınan örneğin incelenmesi işlemidir. Ultrasonik görüntüleme eşliğinde yapılan bir işlem olduğu için anneye veya bebeğe zararı yoktur. Alınan bu sıvı örneği birkaç saat içerisinde bebek tarafından tekrar yerine konulur. Sıvı kaybı yaşanmaz. Genellikle ileri yaş gebeliklerinde ve gebeliğin 16-20. haftaları arasındaki dönemde yapılır.

Kordosentez

Anne karnındaki bebeğin göbek kordonundan kan örneği alınması işlemidir. 20. gebelik haftasından itibaren yapılan bir doğum öncesi tanı testidir.

Doppler Ultrasonografi

Dörtlü Test

Erken Doğum Taraması

Erken Gebelik UltrasonuDetaylı bilgi için 444 1 443Bu Birim Aşağıdaki
Hastanelerde Var