Kolan Hospital

Genel Yoğun Bakım

Genel Yoğun Bakım

Yoğun bakım üniteleri, kritik hastaların ileri yaşamsal destek alma ihtiyacı olduğunda tedavi edildiği alanlardır.

Kolan Hospital Group Yoğun Bakım Ünitesi'nde tanı, takip, tedavi ve destek aşamasında en son teknolojik cihazlar kullanılmakta, her türlü duruma müdahale edilebilmekte ve hastalar aralıksız 24 saat boyunca uzman doktorlar tarafından gözetim altında tutulmaktadır.

Kolan Hospital Group Yoğun Bakım Bölümleri, genel (yetişkin), yenidoğan, koroner ve Kardiyovasküler Cerrahi (KVC) yoğun bakım üniteleri olmak üzere 4 ayrı bölümde hizmet vermektedir.

Genel Yoğun Bakım’da Takip ve Tedavi Edilen Hastalıklar:

Travmalar (Kafa travmaları, Toraks travmaları)

Beyin damar hastalıkları (inme,felçler gibi) özürlülüğe ve hatta ölümlere neden olabilir. Özellikle beyin kanamasının erken teşhisi ve hastaların yoğun bakım ünitesinde tedavisinin yapılıp hatta gerekirse opere edilmesi gerekmektedir. Hastanemizde beyin kanaması geçiren hastaların tedavileri bu konuda deneyimli hekimler tarafından yapılmaktadır. Yoğun bakıma alınan hastalar ilk günden itibaren hemşireler tarafından bakım ve takip planına alınır. Yutamayan veya yutmaması gereken hastalara, burun yoluyla ince bir hortum takılarak yiyecekler doğrudan midenin içine iletilir. Hasta kişilerin beslenmesi için mümkün olaan her durumda mide bağırsak yolu kullanılır.

Kronik solunum yolu hastalıkları (KOAH)

KOAH akut atağı, stabil seyreden bir olguda nefes darlığında artış ve günlük performansta azalma, balgam miktarı ve renginde değişiklik, öksürükte şiddetlenme, yüksek ateş ve/veya zihinsel durumda bozulmanın eşlik edebildiği kötüleşme dönemi olarak tanımlanmaktadır. Bu semptomlardan bir veya birkaçının en az 24 saat sürmesi, akut atak olarak tanımlanmaktadır. Hafif şiddetteki akut atakların büyük bir çoğunluğu hastaneye yatış gerektirmeden evde tedavi edilebilmektedir. Ancak, orta ve ciddi atakların mutlaka hastanelerin Yoğun Bakım Üniteleri'nde tedavi edilmeleri gerekmektedir.

Ağır enfeksiyonlar, sepsis, septik şok

Sepsis vücudun her hangi bir enfeksiyona karşı aşırı reaksiyon gösterdiği, ciddi bir hastalıktır. Normal vücudun enfeksiyona verdiği yanıtta enfeksiyon bölgesi hedeflenir. Sepsis’te, immün sistem enfeksiyonla savaşmak için zincir reaksiyon başlatır. Vücudun yanıtı, enfeksiyon bölgesinde lokalize olmak yerine tüm vücutta semptomların oluşmasına neden olur. Bu durum sistemik yanıt olarak da adlandırılır. Bu sistemik yanıt sonucunda, sepsisli hastada genelde ateş, normalden hızlı kalp atımı, normalden fazla nefes alma görülür. Bazı hastalarda enfeksiyona verilen yanıt kontrolden çıkarak, vücudun denge durumunu bozabilir ve bir veya daha fazla hayati organa zarar verebilir. Bu sistemik yanıt enfeksiyonun kendisinden daha tehlikelidir. Sepsis hastalarına tıbbi yaklaşım çok önemlidir. Hastanın mutlaka Yoğun Bakım Ünitesi'nde takip ve tedavi edilmesi gerekmektedir.

Kas sinir sistemi hastalıkları (myastenia gravis, guillian barre vb.)

Kalp yetmezliği, MI, kardiyojenik şok

Tetanus, Botulismus, Gıda Zehirlenmeleri

İleri endokrin bozukluk

Nörolojik hastalar (serebrovasküler olaylar, kafa içi kanamalar)

Kritik ameliyat geçiren hastaların ameliyat sonrası dönemde bakım ve tedavileri

Akut ve kronik zehirlenmeler

Ağır kanamalar ve hemorajik şok

Herhangi bir nedene bağlı akut solunum yetmezliği