Kolan Hospital

Uyku Bozuklukları Merkezi

Uyku Bozuklukları Merkezi

Kolan Hospital Group Uyku Bozuklukları Kliniğinde, uyku sorunlarına yönelik olarak, Nöroloji, Göğüs Hastalıkları, Kulak Burun Boğaz branşları ile birlikte multidisipliner yaklaşımla güncel tanı ve tedavi uygulamaları yapılmaktadır.

Uyku dönemi bedenin tüm faaliyetlerinin yavaşlayıp, azaldığı günlük ritmin gece dediğimiz dönemini kapsar. Akşama doğru beden yorulduğunda, bedensel fonksiyonları azalmaya başlayıp birkaç saat sonra başlayacak uykuya hazır hale gelir. Uyku dönemi yorulmuş, yıpranmış dokuların bir nevi yenilenip onarıldığı dönemdir. Dolayısıyla yeterli solunum ve oksijene ihtiyaç duyulur.

Uyku apnesi ise uykuda iken solunumun en az 10 saniye süreyle durması ve bunun saatte 5 ve üzeri kez tekrar etmesi durumudur. Bunu kısa süreli hastanın fark edemediği uyanma dönemi (arousal) takip eder. Uyuma ve uyanma ile geçen uyku, bedenin dinlenmeden yorgun bir şekilde kalkmasına sebep olur.

Solunumun durması döneminde oksijen alınamaması başta beyin olmak üzere tüm organizmayı etkiler. Solunum kaslarının aşırı çalışmasına bağlı olarak da, hasta hem yorgun hem de konsantrasyonu bozuk bir halde uyanır. Günlük aktivite kalitesi azalır. Hasta fırsat buldukça uyuklar. Karar verme ve çözümleme yeteneğinde azalma, dikkatini toplayamama nedeniyle başarısızlık, mutsuzluk, bıkkınlık ve kazalara meyil artar. Kalp ve damar hastalıkları, yüksek tansiyon akciğer hastalıkları varsa ağırlaşmaya, yoksa bunlara zemin oluşmaya başlar.

Horlama uykuda soluk alış verişin sesli veya gürültülü bir şekilde gerçekleştirilmesidir. Beraberinde genellikle apne de vardır. İster horlama ister apne olsun, sebep soluk havasının girip çıktığı yolun herhangi bir yerinde oluşan daralma veya tıkanıklıktır. Bu tıkanıklığın en önemli sebebi burundur. Burun tıkanıklığının da en sık nedeni burun boşluğunu ortadan ikiye bölen kemik ve kıkırdak yapının (septum deviasyonu) eğriliğidir. Boğaz ve damağa ait durumlarda (küçük dil sarkması gibi) apne ve horlamaya sebep olabilirler. Aşırı kilo alınmasına bağlı boyun bölgesinde ve dilde kalınlaşma da horlamaya neden olabilir.

Polisomnografi (uyku testi), hastanın bir gece yatırılıp uyutularak, solunum, kalp, damar ve beyin fonksiyonlarının değerlendirildiği, saat başına düşen ortalama nefes kesilme sayısının belirlendiği en önemli tanı yöntemidir.

Detaylı bilgi için 444 1 443Bu Birim Aşağıdaki
Hastanelerde Var