Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Cilt Bakımı

Cilt Kuruluğunun Nedenleri ve Cilt Bakımı

Cilt kuruluğu (Kserozis Kutis) insanlarda derinin üst tabakasında nem kaybı nedeni ile oluşur. Kuruluğun derecesine bağlı olarak banyo sonrasında hissedilen bir gerginlik hissi ve hafif kepekli görünümden derin kanayan çatlaklara kadar değişen klinik şekillerde görülebilir. Cilt kuruluğunun belirtileri başta yaş olmak üzere; sağlık durumu, yaşanan bölge ve dışarıda geçirilen zamana bağlıdır.KİMLERİN CİLDİ DAHA FAZLA KURUR?

 • Bebek, küçük çocuklar ve yaşı 40’ın üzerinde olanlar
 • Nem oranı düşük yerlerde yaşayanlar
 • Kuru veya soğuk iklimlerde yaşayanlar
 • Devamlı su ile temas halinde olanlar


CİLT KURULUĞUNUN NEDENLERİ NELERDİR?

 • SICAKLIK

Kış aylarında ısınmak için kullanılan sobalar, kaloriferler, şömineler ve çeşitli ısıtıcılar ortamın nemini azaltarak deriyi kuruturlar.

 • HAVA DURUMU

Cildin en kuru olduğu zaman kış aylarıdır. Kışın hem ısı hem de nem miktarı düşmektedir. Cilt soğuğa maruz kaldığında, deri altındaki damarlar daralır ve içlerinden geçen kan miktarı da azalır. Buna bağlı olarak hem cildin beslenmesi azalır hem de cilt altındaki yağ bezlerinin çalışması yavaşlar. Bu durumda cilt hassaslaşır, kurur ve cilt üzerinde  çatlamalar meydana gelir.

 • SICAK BANYO

Uzun süreli sıcak banyo yapmak veya duş almak cildi kurutur.

 • KLORLU HAVUZDA YÜZME

Artık kışın da kapalı havuzlarda yüzme yaygınlaşmıştır. Hem yüzme havuzlu sitelerde yaşayanların sayısı artmakta, hem de birçok yerde kapalı havuz bulunmaktadır. Özellikle bol klorlu havuzlarda yüzdükten sonra ciltte kuruma olur.

 • SABUN VE ŞAMPUANLAR

Temizlenirken kullandığımız sabun ve şampuanlar cildin nemini alır. Saçlarımızı yıkarken kullanılan şampuanlar da saç derisini kurutur.

Cilt kuruluğu özellikle kış mevsiminde soğuk hava, rüzgar maruziyeti, havadaki nem kaybı nedeni ile görülür. Yine kış mevsiminde evde kullanılan ısıtıcılar havadaki nem oranını epeyce azaltarak deri kuruluğuna neden olur. Yaz mevsiminde ise genellikle güneş, deniz, havuz ve sık duş alma ile kuruluk oluşur.

Deri kuruluğu bebek, küçük çocuklarda ve yaşlılarda daha fazla görülür. Bebeklerde ve küçük çocuklarda görülen genetik yapı, alerjik cilt hastalıkları, ileri yaşlarda ise deride görülen incelme, yağ tabakası kaybı ve ilave ek hastalıklar kuruluk oluşumunu kolaylaştırır. Fakat gerekli koşullar oluşursa bütün ciltler kuruyabilir. Mesela mesleki olarak sık sık el yıkayan sağlık çalışanları, kuaför veya kimyasal madde teması olan kişilerde daha fazla cilt kuruluğu  görülebilir.

Cilt kuruluğu bazen altta yatan tıbbi durumlardan kaynaklanabilir. Özellikle sonradan ve ani olarak gelişen cilt kuruluklarından mutlaka hekime başvurmak gerekir.CİLT KURULUĞU NEDEN ÖNEMLİDİR?

Cilt kuruluğu nedeni ile ciltte görülen pullanma ve kepeklenmeler basitçe kişiyi görsel olarak rahatsız edebildiği gibi şiddetli kaşıntı yaparak yaşam kalitesini etkileyebilir.

Kuru cilt atopik dermatit gibi bazı hastalıkların çok görülen bulgusudur. İrritan kontakt dermatit, alerjik kontakt deri kuruluğu olduğu zaman çok daha şiddetli seyredebilir ve tedavisi zorlaşır. Ayrıca ileri kuruluklarda bozulan deri bariyeri nedeni ile her türlü cilt enfeksiyonu ve viral  enfeksiyonlara eğilim artar.CİLT KURULUĞUNDAN KURTULMAK İÇİN NE YAPILMALIDIR?

 • Derimiz vücudumuzun en büyük organıdır ve deri bakımı bütün organlar ile benzer şekilde sağlıklı beslenme ve yeterli sıvı tüketimi ile başlamalıdır.
 • Cilt temizliğinde kullanılan temizlik ürünleri kişinin cilt yapısına uygun olmalıdır ve su ile temastan sonra mutlaka nemlendirilmelidir. Banyoda da uygun temizleme ürünü ve sonrasında uygun nemlendirici ile tüm vücut nemlendirilmesi gerekir.
 • Cilt bakımı ile gerilemeyen kuruluklarda derinizi mutlaka bir uzmana göstermeniz önerilir.