Karpal Tünel Sendromu Nedir?

Karpal Tünel Sendromu Nedir?


KARPAL TÜNEL SENDROMU NEDİR?

Karpal tünel sendromu el bileği ve eli etkileyen bir hastalıktır. El parmaklarının hareket ve hissinin sağlanmasında önemli bir rolü bulunan ve median sinir olarak isimlendirilen yapının el bileği hizasında sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan bir durumdur.

Median sinir el bileğinin iç kısmında parmakları hareket ettiren 9 adet tendon ile beraber karpal tünel denen dar bir boşluk içinden geçer ve başparmak, işaret parmağı ve orta parmağının tümünü ve yüzük parmağının iç yüzünün dış yarısının hissetmesini sağlamaktır.

Ayrıca parmakların ince bir takım hareketleri yapmasını sağlayan kasların çalışmasında da rol alır. Sinirin karpal tünel içinde bir şekilde uzun süreli basınca maruz kalması karpal tünel sendromuna neden olur. Sinir sıkışmaları içinde en sık görülen rahatsızlıktır.

  • Geceleri ellerde ortaya çıkan, zaman içinde giderek şiddetlenen uyuşmalar
  • Uykudan uyandıran elden kola ve omuza yayılan ağrılar
  • Baş parmak, işaret parmak ve orta parmakta elektrik çarpma hissi
  • Avuç içindeve parmaklarda his kaybı


KARPAL TÜNEL SENDROMU NASIL TEŞHİS KONULUR?

Tanı, şikayetlerin ayrıntılı öyküsü ve bu duruma yol açacak diğer nedenlerin araştırılmasıyla konulur. Boyun fıtığı ve kireçlenmesi tanısı konan hastaların bir kısmında, el bilek kanalı hastalığı da mevcut olup, bu duruma çift darlık adı verilir.

Hem boyunda omurilik ve sinir kökü sıkışmıştır, hem de el bileği kanalı darlığı mevcuttur. Boyun MR’ı ve ENMG (sinir elektrosu) tetkikleri yapılarak tanı kesinleşir.  KARPAL TÜNEL SENDROMU NASIL TEDAVİ EDİLİR?

Karpal tünel sendromunun belirtilerinin hafif olduğu durumlarda, yaptığınız bazı hareketleri değiştirmeniz faydalı olabilir. Eğer uyguladığınız bir faaliyetin, semptomlarınızı kötüleştirdiği fark ederseniz bu aktiviteyi daha az yapmayı tercih edebilirsiniz.

Ayrıca geceleri bileğinizin düz durmasını sağlayacak uzman tarafından tavsiye edilen bir bandaj kullanabilirsiniz. Ellerinizi esnetmeniz ve güçlendirmeniz de yararlı olabilir. Eğer uygulanan tedavi yöntemlerine rağmen semptomlarınız devam ederse doktorunuz ilaçlı tedavi uygulayabilir ya da karpal tünel sendromuna sebep olan rahatsızlıkları tedavi eder.

Ameliyat, karpal tünel sendromunu tedavi etmek için uygulanan bir diğer yöntemdir. Hareket kabiliyetinin kısıtlandığı veya karpal tünel sendromunun, medikal tedavilere rağmen geçmediği durumlarda uygulanabilir.

Ameliyat işleminde karpal tünelin üst tabakasını oluşturan ligament kesilerek, tünelin içinde daha fazla yer açılır ve median sinir üstündeki baskı azaltılmış olur. Ameliyat, genellikle faydalı olan bir tedavi yöntemidir.

Durumunuz erken teşhis edilirse semptomların düzelmesi sağlanabilir ve median sinirde oluşabilecek kalıcı hasarlar önlenmiş olur.KARPAL TÜNEL SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

  • Geceleri ellerde ortaya çıkan ve zaman içinde giderek şiddetlenen uyuşmalar ve ağrılar.  
  • Uykudan uyandırcak kadar kötü olabilir ve kola, omuza yayılabilir.
  • Avuç içinde ve parmaklarda his kaybı veya elektrik çarpması hissi. Özellikle baş, işaret ve orta parmaklarda görülür.
  • Elde kuvvet kaybı, tutamama, tutulan şeyleri düşürme.
  • Eli sallamakla bu ağrıların hafiflemesi.  


KARPAL TÜNEL SENDROMU KİMLERDE GÖRÜLÜR?

Daha çok kadınlarda ve 40-60 yaş arasında daha sık görülür. Daktilo, klavye kullanmak, şişmanlık veya el ve el bileğine sürekli yük binen işlerde çalışanlarda daha sık görülür.

Ayrıca şeker hastalığı, romatoid artrit, hipotroidi, aşırı şişmanlık, gut gibi diğer başka problemlerin etkisiyle de ortaya çıkabilir. Gebelik döneminde vücud sıvılarının artması karpal tünel içinde basınç artışına bu da geçici olarak karpal tünel sendromu belirtilerinin oluşmasına yol açabilir.