Mide Botoksu

Mide Botoksu


MİDE BOTOKSU NEDİR?

Mide Botoksu, uygulanması endoskopik yöntem ile midenin belirli bölgelerine botoks enjekte edilmesi esasına dayanan nispeten bir kilo verdirme yöntemidir.

Bu yöntemde mide kaslarının kasılması sınırlandırılarak mide boşalma süresi gecikir ve hasta da iştah kaybı elde edilir.MİDE BOTOKSU KİMLER İÇİN UYGUNDUR?

Mide botoksu aslında kilo vermek isteyen herkese uygulanabilir. Bu işlem bir ameliyat değildir. Bu noktada fazla kiloları olan ama ameliyat edilecek kadar da obez olmayan ve kilo vermek isteyen hastalar ideal hasta grubunu oluşturur.

Midesinde ülser veya gasrit olan hastalarda ise öncelikle bu hastaların uygun tedavisi gerçekleştirilidikten sonra mide botoksu uygulanabilir.MİDE BOTOKSUNUN YAN ETKİLERİ VAR MI?

Mide Botoksu esas olarak ciltte kırışık azaltmak amacıyla çok yaygın kullanılmaktadır ve tehlikeli bir yan etkisi bilinmemektedir.MİDE BOTOKSUNUN KİLO VERDİRME GARANTİSİ VARMIDIR?

Mide botoksu da dahil olmak üzere hiç bir yöntemin kilo verdirme garantisi yoktur. Mide botoksuna mucizevi tedavi gibi davranmak doğru değildir.

Mide botoksunun iştahı azaltıcı etkisi olduğu ve diyete yardımcı olduğu bilinmekle beraber, botoks uygulaması sonrası yüksek karbonhidratla beslenen hastalarda başarısız olma ihtimali de mevcuttur.MİDE BOTOKSU İŞLEMİ NE KADAR SÜRER? HASTANEDE YATMAK GEREKLİ MİDİR?

Mide botoksu işlemi bir ameliyat değildir. Tamamen endoskopik olarak ağızdan girilerek yapılan bir işlemdir. Kesi yoktur, işlem ortalama 20 dakika sürer. Hastalar, işlem esnasında anestezi hekimi eşliğinde uyutulur. Hastanede yatmak gerekli değildir. İşlem sonrası genellikle 1-2 saatlik müşahede yeterlidir.MİDE BOTOKSU MİDEDE KALICI HASAR OLUŞTURUR MU?

Mide botoksunda kullanılan ilacın tüm etkisinin 4-6 ay içinde vücuttan tamamen silindiği bilinmektedir. Bu nedenle kalıcı bir hasar oluşturma ihtimali yoktur.MİDE BOTOKSU UYGULAMASINDAN BEKLENTİ NEDİR?

Hastaların toplam ağırlığının %10-15 kadarını 3-6 aylık süre içinde kaybetmesi beklenir. Verilen kilo miktarı; yaş, metabolizma hızı ve yapılan egzersiz sıklığına göre kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Yapılan çalışmaların bilgilerine göre mideye 3 seans botoks önerilmektedir.