Multıple Skleroz (MS)

Blog Single

Multiple Skleroz MS Hastalığı Nedir?

Vücudumuzun savunmadan görevli hücrelerinin beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemimizde bulunan sinir hücreleri etrafında ki miyelin kılıfını vücudumuza yabancı bir madde olarak algılaması nedeniyle onu yok etmeye çalışması sonucu ortaya çıkan otoimmün bir hastalıktır.

Bu saldırının nedeni tam olarak bilinememektedir. MS hastalığına sıklıkla 25-35 yaşları arasında tanı konur ve kadınlarda daha sık görülür. MS tanısı, iyi bir nörolojik öykünün alınması, nörolojik muayenenin yapılması ve gerekli tetkiklerin uygulanması ile konur.

Bu tetkikler arasında MRR, uyarılmış potansiyeller, beyin omurilik sıvısının incelenmesi sayılabilir. MS hastalığında klinik bulgular hasar gören merkezi sinir sisteminin lokalizasyonuna göre değişiklikler gösterir. Ortaya çıkan belirtilerin de devam etmesi değişkendir.

  • Çift ve Bulanık Görme
  • Konuşma Bozukluğu
  • Kol ve Bacaklarda veya Her İki bacakta Olabilen Güçsüzlükler
  • Denge Bozukluğu
  • İdrar Kaçırma, İdrar Yaparken Tutukluk şeklinde olabilir.

Multiple Skleroz MS Tedavi ve Önerileri

MS tedavisinde kabaca atak tedavisi, koruyucu tedavi ve hastalık seyrini değiştirici tedavi olarak üçe ayırabiliriz. Her atak sırasında tedavi uygulaması gerekmeyebilir. Hafif ataklarda hastayı takip eden nöroloji uzmanı atak tedavisi vermeyebilir. Atak tedavisi gerekli görülen hastalarda yüksek kortikosteroid ortalama 5-10 gün süre ile seyir içinde hastaya uygulanır. Hastalığın seyrini değiştirmek veya koruyucu olarak belli aralıklarla uygulanan farklı ilaçlar uzun süredir kullanılmaktadır. Son yıllarda ağız yolu ile kullanılan ve ayda bir olarak serum içinde uygulanan tedavilerde bulunmaktadır.

Uzm. Dr. Nil YILMAZ DİNÇER
Baş Ağrısı Polikliniği, Nöroloji, Uyku Bozuklukları Merkezi
Büyükçekmece Kolan Hospital

e-Posta: nil.yilmaz@kolanhastanesi.com.tr
Telefon: 444 1 443